Víte, co vaše orchideje potřebují?

Bydlení

Fascinují vás exotické barevné květy orchidejí, ale váháte s jejich pořízením, protože si nejste jisti, zda byste o ně zvládli pečovat? Dostali jste orchidej k významnému výročí či svátku a nemáte tušení, co s ní budete dělat? Pokud si vyberete správnou rostlinku právě pro vás a budete se o ni dobře starat, nemusíte mít žádné obavy. Péče o běžné pokojové orchideje není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát a odměnou za ni vám budou nádherné květy, které ozdobí kteroukoli část vašeho domu či bytu.

Kde zakoupit orchideje

Velmi často se s nabídkou orchidejí setkáte ve velkých obchodech, kde jsou součástí nejrůznějších prodejních akcí. Před nákupem těchto rostlin bývají zájemci o pěstování orchidejí varováni, názory odborníků na takovou koupi se však různí. Orchideje prodávané v hypermarketech a supermarketech se nakupují ve velkém od pěstitelů, a když si je zakoupíte v krátké době po dodání do obchodu, můžete získat kvalitní rostlinu za přijatelnou cenu. Pokud však bude orchidej na pultu déle, nemusí již být v dobrém stavu, protože v tomto typu obchodů nebývá rostlinám věnována dostatečná péče.

V klasickém květinářství mohou orchideje strávit i delší dobu a nepoznáte, která rostlina je nejčerstvější. Jsou zde uskladněny spolu s dalšími druhy rostlin a zvyšuje se tak napadení škůdci nebo poškození kořenů hnilobou. Je možné zakoupit orchideje i prostřednictvím e – shopu, zkušenosti jsou však různé.

 

Na co se při výběru zaměřit

Jak tedy orchidej vybrat, abyste nemuseli zažít zklamání? Již v obchodě si vybranou rostlinu důkladně prohlédněte a zaměřte se na to, aby

  • květník s orchidejí nestál ve vodě
  • kořeny nebyly zaschlé, hnědé, plesnivé a podobně, správná barva je zelená se stříbrným nádechem
  • listy nebyly poškozené, s tečkami nebo dokonce napadené škůdci
  • rostlina neměla sice krásné květy, ale poškozené listy, kořeny či stonek

Nezapomínejte na to, že péči bude orchidej potřebovat i při transportu a po přenesení domů. Nevystavujte ji velkému rozdílu teplot, i po přinesení domů ji můžete ponechat nějakou dobu zabalenou, aby se nejdříve aklimatizovala.

Jak doma pečovat o orchidej

Domů si většina lidí pořizuje orchideje rodu Phalaenopsis. Ty nejsou nijak přehnaně náročné – potřebují hodně světla, bez přímého slunce. Zajistit byste měli i dostatečné teplo a vlhko. V příliš suchém prostředí budete muset vlhkosti napomoci např. miskou s keramzitem nebo hydrogelem a vodou. V zimě by květináče s orchidejemi neměly stát přímo nad horkými radiátory. Nemůžete – li je přemístit do vhodnějšího prostředí, vyplatí se alespoň pravidelně rosit měkkou vodou. Vodu z vodovodu je potřeba nechat odstát a udržovat v pokojové teplotě. Zálivku neprovádějte přímo na kořeny, raději ponořte květináč na půl hodiny do vody, pak vyjměte a nechte odkapat. Potřebné vlhko zůstane nasáklé v substrátu. Četnost zalévání se řídí podle vysychání substrátu. Přihnojovat lze pouze speciálním hnojivem určeným orchidejím v období od jara do podzimu cca 1x týdně, v zimě stačí jednou měsíčně. Odkvetlé výhony se odstřihávají, vždy ta uschlá část.

Jak přesazovat orchideje

I orchideje je jednou za čas nutno přesadit. Nejvhodnějším obdobím je jaro nebo doba těsně po odkvětu. Pokud máte stále kvetoucí orchideje, můžete je přesadit také, buďte však velice opatrní, abyste stvoly nezlomili. Vhodný květináč pro orchideje je průhledný, i kořeny potřebují světlo. Dno by mělo být vyvýšené, otvorů, kterými se větrá, je potřeba co nejvíce. Ve velkých květináčích lze udělit i boční otvory. Velikost květináče se volí podle množství a kvality kořenů, nový květináč by měl být o 1 – 3 cm větší než ten původní.

I speciální substrát dopředu připravte, propláchněte, několikrát namočte a sceďte. Poté je možno přistoupit k přesazování. Rostlinu vyndejte z květináče a odstraňte starý substrát a poškozené a suché kořeny. Poraněná místa se ošetřují práškem z aktivního uhlí nebo skořicí. Substrát umístěte na dno květináče a kolem kořenového balu. Poté rostlinu několik dní nezalévejte, aby případná poranění kořenů měla šanci zaschnout.

zelená střecha
Bydlení
Zelená střecha je ekologická, ekonomická i estetická

Přemýšlíte o nové střeše a chtěli byste zvolit variantu šetrnější a bližší přírodě? Pak je pro vás zajímavou volbou zelená střecha. Ta je navíc i krásná na pohled a dokáže zatraktivnit jinak všední vzhled domu. Můžete zvolit variantu s jednoduchým travním pokryvem, nenáročnými květinami, sukulenty či netřesky, nebo intenzivnější, se kterou …

tuhykorinek
Zahrada
Jak na zahradní kalendář a deník?

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do …

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …