Podzimními pracemi připravíte zahradu na zimu i na další rok

Zahrada

Chtěli byste mít i v příštím roce stejně bohatou úrodu a zahradu plnou květů jako loni? Pak je podzim tou nejvhodnější dobou, kdy včas provedenými nutnými pracemi připravíte zahradu na zimu a zajistíte svému oblíbenému místu nejpříznivější podmínky pro další sezóny. Mnoho rostlin, keřů a stromů vyžaduje vysázení a péči právě v podzimním období. Správně provedenou přípravou na zimu si zajistíte, že vaše zahrada bude i na jaře a v létě krásným a oblíbeným místem pro relaxaci celé rodiny i návštěvníků.

Záhony potřebují důkladnou péči

Po úspěšné letní sklizni budu vaše záhony volat po rýči. Půda je po době, kdy nebyla do hloubky kypřená a byla plně vystavená rozmarům letního počasí, značně utužená a má snížený obsah živin. Proto je potřeba začít úpravu záhonů rytím. Tím se zlepší jak struktura půdy, tak její vlastnosti. Při pravidelné péči lze dokonce během několika let výrazně zvýšit úrodu – i těžká jílovitá půda se rytím může změnit ve vysoce úrodnou zeminu. Navíc se omezí výskyt škůdců. Celý záhon zryjte a odstraňte případný plevel. Nechte cca týden v klidu, rozmělněte větší tvrdé kusy hlíny a záhon uhrabte. Připravte si hnojivo, rovnoměrně ho rozmístěte po celé ploše záhonu a pak promíchejte s půdou na povrchu. Při použití rotavátoru musí být vrstva hnojiva nižší a opravdu rovnoměrně rozprostřená, jinak se bude zamotávat do nožů.

Využijte zelené hnojení, kompost nebo chlévskou mrvu

Rostliny při svém růstu a zrání plodů odčerpaly velké množství živin, které je třeba do půdy vrátit. Ideálním prostředkem je hnůj, kompost nebo tráva z posledního sekání. Zelené hnojení se používá především po sklizni letní úrody. Posekaná tráva je dobrým zdrojem živin, ideálně ve směsi se spadaným listím. Tato směs se rozprostře na záhony a zaryje. Podobně lze pracovat s kompostem, obsahujícím kromě trávních a půdních zbytků i drcený organický odpad z kuchyně, odkvetlé rostliny a podobně. Také uskladněná chlévská mrva prospěje záhonům jako ideální povrchová vrstva sloužící jako ochrana i výživa.

Chlévský hnůj je cenný zdroj živin i humusu

Chlévský hnůj je považován za jedno z nejlepších přírodních hnojiv, nepatří však na všechny záhony a je potřeba používat ho opatrně. Rozhodně nepatří na místa, se kterými počítáte pro výsadbu česneku a cibule. I množství a stáří hnoje je důležité. Chlévská mrva se nepoužívá čerstvá, pouze v uleželém stavu. Hodí se k obohacení živinami v půdě záhonů, ke stromům a keřům, k pěstování zeleniny i květin. Je potřeba dbát na množství, při přehnojení se do půdy dostane příliš mnoho dusíku a sazenice na jaře nebudou prospívat tak, jak by měly.

Sázejte a přesazujte

Na podzim bývá půda dostatečně vlhká, takže má ideální podmínky pro přesazování a sázení nových rostlin. Je ještě teplo, proto si rostliny stihnou zvyknout na nové podmínky a při dostatečné zálivce vytvoří dostatečnou kořenovou strukturu. V tomto období se vysazují cibulky, které na jaře vyraší a brzy rozkvetou. Sází se špičkou vzhůru do hloubky, která odpovídá dvoj- až trojnásobku jejich výšky. Vysazují se tulipány, krokusy, narcisy, lilie, sněženky a bledule. Důležitá je kontrola cibulek – musí být nepoškozené a bez známek chorob nebo plísní. Naopak se v tomto období vyndávají a uskladňují mečíky, později také jiřiny.

Podzimní prořezávání a stříhání by mělo být samozřejmostí

Na podzim je nutné radikálně sestříhat keře, někdy až na třetinu velikosti. Záleží vždy na konkrétním druhu rostliny. To platí i pro listnaté živé ploty, zde je potřeba dávat pozor na to, aby nevznikly nevzhledné mezery. Odstranění spadaného listí by mělo být samozřejmostí, zabrání se tak případnému zahnívání. Úpravy se provádějí jak na okrasných a užitkových keřích, tak i na dřevinách. Dlouhé výhony se až o třetinu krátí u bobulovin, jako je rybíz nebo angrešt. Podobnou péči potřebují i stromy, u kterých se na podzim provádí pouze zmlazovací nebo prosvětlovací řez.

Je potřeba také dřeviny chránit před chorobami a škůdcům. Existuje celá řada preventivních opatření, mezi které patří, úklid opadaného listí, zkrácení větví které jsou nalomené, nebo odstranění mumifikovaných plodů. Pokud zjistíme, že ovocné stromky jsou napadeny škůdci, je potřeba co nedjříve stromek ošetřit postřikem. Postřiky vybírejte vždy podle typu ovocného stromu nebo keře. Každý má své specifika, právě podle odlišných škůdců a nemocí, které strom napadají. Postřik ovocných stromků si usnadníme pomocí postrikovače a provádíme ho vždy pouze na jaře a na podzim za suchého a klidného počasí.

Nezapomeňte na trávník

I trávník se musí připravit na zimu, kdy bude odolávat nízkým teplotám, velké vlhkosti a nedostatku sluníčka. Odstraněním napadaných listů zabráníte růstu mechu a vzniku fleků. Poslední sekání by mělo proběhnout na začátku listopadu a tráva by se neměla příliš zkracovat. K vyšší odolnosti přispěje také pohnojení. Důležité je použití vhodného hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku a nižším množstvím dusíku. Takto ošetřený trávník je mnohem odolnější proti mrazu.

K podzimní přípravě patří i další práce

Na podzim je potřeba vykonat i další množství drobnějších prací, jako je zabalení nebo zakrytí citlivějších rostlin, přestěhování květináčů z teras, uložení vykopaných cibulí a hlíz, uzavření vody a vypuštění zavlažovacích zařízení a kohoutků, odstranění čerpadel z jezírek a vyčištění, kontrola skalky, zakrytí záhonů s čerstvou výsadbou a samozřejmě také očištění, opravy a údržba veškerého zahradního nářadí.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

holínky DRY WALKER
Zahrada
Ukončeno – Soutěž o zateplené holínky DRY WALKER

Soutěžte s námi o holínky DRY WALKER! Každý správný zahradník by měl mít doma holínky. A což teprve v tom dnešním počasí? Začalo nám období plískanic, bláta a roztátého sněhu. Do tohoto počasí jsou na zahradu ideální zateplené ultralehké holínky. Holínky využijte nejenom na podzim, v zimě, ale po celý …

krmítko
Zahrada
Krmítko pro ptáky nemůže v zahradě chybět

S podzimem přichází doba, kdy některé druhy ptáků, které jste po celé jaro a léto s potěšením sledovali, odlétají za potravou a příznivějším podnebím do jižních krajů. Mnoho krásných a užitečných opeřenců však u nás zůstává a určitě si zaslouží naši pomoc při obtížném zimním hledání potravy. Váš příspěvek k snadnější obživě uvítají …

Listí
Zahrada
Se správnými pomocníky je úklid listí snadný

Krásný teplý a barevný podzim neznamená pro zahrádkáře jen potěšení, ale také velké množství práce. Kromě přípravy zahrady na zimu přichází i značně neoblíbená a stále se opakující činnost – úklid listí. Mnoho lidí se zbavuje spadaného listí ručně – tedy pomocí železných hrábí. Při tomto způsobu úklidu dochází také …