Vánoční kaktus vás za správnou péči odmění mořem květů

Bydlení

Vánoce máme spojeny s živou výzdobou, ke které patří nejen vánoční hvězda, ale také vánoční kaktus. Pokud se vám podaří docílit, aby kvetl právě ve vánočním čase, odmění vás korunou nádherných barevných květů a stane se ozdobou vaší domácnosti. Přitom není nijak zvlášť náročný na péči, pro jeho zdárný vývoj postačuje dodržení základních pravidel při výběru zeminy, zajištění zálivky a dostatku světla. Při pořízení vánočního kaktusu klidně můžete počítat s tím, že bude oživovat vaše Vánoce ještě mnoho let.

Jihoamerický kaktus u nás zdomácněl

Schlumbergera čili vánoční kaktus pochází z brazilských deštných pralesů, nikoli z pouště, a je tedy vlhkomilný. Kvete v době, kdy většina evropských rostlin zahajuje zimní spánek, takže jeho krásu můžeme obdivovat právě o Vánocích. Jednotlivé druhy byly cíleně kříženy, takže si můžeme vybírat i mezi různými barvami-  karmínově červenou, bílou, červenou, oranžovou, žlutou nebo fialově červenou. Zajímavou rostlinou je i bez květů, jeho ploché článkové stonky mají zubaté okraje a bohatě se větví. Květy jsou trubkovité s výraznou bliznou, korunní plátky jsou ohnuté ve směru zpět.

Umístění, zálivka a dostatek světla

Základem péče je vhodná směs zeminy. Ta by měla být lehčí a s příměsí písku, ovšem lze použít i substrát určený kaktusům. Přesazovat lze na jaře nebo při prorůstání kořenů. Světlo je pro vánoční kaktus nesmírně důležité. Rostliny nesnesou přímý sluneční svit, ideální volbou je pro ně polostín, a pokud jsou umístěny na okně, pak směrem na sever nebo na západ. Zálivka k úspěšnému pěstování také neodmyslitelně patří. Má být mírná a zalévá se až po úplném vyschnutí zeminy, většinou jednou za týden nebo za čtrnáct dní. Voda by měla být dostatečně odstátá.

Teplotní podmínky jsou zásadní

Velké nároky má vánoční kaktus na teplotu. Vydrží i teploty nad 22 stupňů, ale při nich plně nepokvete. Ideální je umístění v místnosti, kde je 12 až 15 stupňů, pak můžete očekávat bohatou kaskádu květů. Pokud takovou místnost nemáte, zkuste využít meziokenní prostory nebo třeba chodbu – ovšem s dostatkem světla. Dejte však pozor na mrazy. V chladnějším prostoru nechte vánoční kaktus do doby, kdy se vyvinou poupata. Poté můžete rostlinu přenést do tepla. Poupata se rychle změní v květy, proto tuto akci nechte až na vánoční čas.

Jak zacházet s vánočním kaktusem po odkvětu

Ihned po odkvětu omezte zálivku a obnovte ji, až se objeví další poupata. Nízkou vlhkost zvyšujte pravidelným rosením. Vždy používejte pouze odstátou vodu. Bohaté květy si zajistíte i letněním, kdy kaktus vynesete na zahradu nebo umístíte mezi okna. Rostlina pak bude dobře nasazovat poupata. Nemusíte přihnojovat, jen dejte pozor na přemokření. Vánoční kaktus je poměrně odolný proti škůdcům, může se však stát, že nepokvete nebo mu opadají poupata. To bývá způsobeno nevhodnými podmínkami, především teplotou nebo suchým vzduchem. Pak stačí změnit umístění a rosit a o Vánocích se můžete radovat z vodopádu květů.

for pasiv
Bydlení
Veletrh FOR PASIV 2020

Veletrh FOR PASIV se všem návštěvníkům v roce 2020 představí již po osmé. Tento veletrh je určený pro všechny specialisty a odborníky v oblasti nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby. Veletrhu FOR PASIV můžete navštívit v termínu 6. 8.2.2020 na PVA EXPO PRAHA.   Co vás na veletrhu čeká? I v …

obývací pokoj
Bydlení
4 tipy pro zvětšení a rozzáření obývacího pokoje

Je váš obývací pokoj příliš malý? To je problém, se kterým se potýká mnoho vlastníků jak panelových, tak některých starších bytů. Obývací pokoj je centrem bytu a rodinného života, a pokud je malý nebo tmavý či do něj ústí příliš velké množství dveří, nepůsobí místnost příjemným dojmem a nemusí poskytovat …

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …