V zimním období vyžadují pokojové rostliny zvláštní péči

Ostatní

Stává se vám, že překrásné pokojové květiny, které přes letní a podzimní období bezproblémově prospívaly, ztrácejí v podzimním období svůj elegantní vzhled a sílu a některé dokonce uhynou? V zimním období většina pokojových rostlin vyžaduje odlišnou péči než v jiné roční době, a pokud pravidla pro zimní období nedodržíte, můžete o tuto zelenou i kvetoucí dekoraci přijít. Nejcitlivější jsou na zimní péči rostliny, které mají svůj původ v tropických a subtropických oblastech.

Co pokojovým rostlinám nejvíce škodí

V zimním období se dny výrazně zkracují, takže rostliny mají mnohem méně světla, než byly dříve zvyklé. Také intenzita slunečního záření výrazně slábne. Ve vytápěných místnostech je navíc vysoká teplota, takže rostliny mají tendenci vyhánět dlouhé slabé výhonky, rychle se vysilují a pak mohou lehce podlehnout napadení nejrůznějšími rostlinnými chorobami nebo škůdci. Pokud chcete poškození zelených ozdob vašeho bytu zabránit, musíte jim poskytnout takovou péči, jakou jednotlivé druhy potřebují. K tomu musíte znát alespoň ty nejzákladnější nároky. Většinou jde o požadavky na teplo a světlo.

Nároky subtropických pokojových rostlin nejsou velké

Pokojové rostliny, které pocházejí ze subtropických oblastí, potřebují zimu přečkat při poměrně nízkých teplotách s menší zálivkou a dostatečným množstvím světla. Do této skupiny patří například citrusy, myrta, fuchsie, kamélie, oleandry a další. Teploty pro přezimování by se měly pohybovat nad 5 stupňů C a neměly by přesáhnout 12 stupňů C. Při nižších teplotách vyžadují pokojovky snížení zálivky a některé druhy mohou mít i méně světla. Zajistit takové podmínky může být obtížné například v panelových domech, kde se dá těžko zajistit chladnější prostředí. Rostliny pak vyhánějí letorosty příliš brzy, ty se vytahují a nemají zdravou barvu, navíc bývají křehké a vyčerpané.

Pěstování tropických pokojových rostlin má také svá pravidla

Tropické rostliny jsou na zajištění optimálních podmínek poněkud náročnější. Jsou zvyklé na celoročně vyrovnané teploty, které se nebývají nižší, než 15 stupňů C. Ideální teplotou je více než 20 stupňů C. Pokud je teplota nižší, snižuje se i intenzita světla. Ta se řídí poměry v původním prostředí. Do skupiny těchto rostlin patří například tchynin jazyk, kapradiny, diefenbachie, potos, filodendrony, ibišky, sukulenty a další. Jedná se o širokou a rozmanitou skupinu se značně odlišnými nároky, takže je potřeba mít o jednotlivých rostlinách a jejich požadavcích alespoň základní informace.

Jak pokojovým rostlinám zajistit světlo

Mění se vašim pokojovým rostlinám barva listů, žloutnou, opadají a výhonky jsou vytáhlé? To znamená, že rostlina má nedostatek světla. Jak rostlině pomoci? Přesuňte ji k oknu nebo na jižní okno, odstraňte závěsy nebo husté záclony, dejte pozor na radiátory, a můžete se těšit ze zdárného přezimování. Pomoci také může umělé přisvětlování, jehož zdroj byste měli umístit cca půl metru od rostliny. Lze také použít speciální osvětlení, určené právě rostlinám a plně nahrazující denní světlo.

Pozor na zimní zálivku

V zimě většina rostlin potřebuje pouze minimální zálivku, protože nerostou. Je tedy nutné kontrolovat vlhkost zeminy a zalévat až tehdy, když je zemina suchá. Pozor na přelití, rostlinám by mohly uhnít kořeny. Vodu nenechávejte ani v podmisce. Po přelití opadávají listy, rostliny hnědnou a mohou uhynout. Je však potřeba udržovat vlhkost vzduchu, zvláště v suchých bytech s ústředním topením. V takových případech pomáhají odpařovače a častější rosení, ideální je použít ruční postřikovač. Příliš suchý vzduch podporuje množení škůdců a je příčinou zasychání listů. Hnojení lze omezit, stačí provádět pouze jednou měsíčně.

 

Pokojové rostliny chraňte před škůdci i v zimním období

Snad nejčastějšími škůdci, kteří napadají pokojové rostliny celoročně, jsou larvy mušek smutnic, které ničí kořenový systém. Ty se na rostliny dostanou především ze zakoupených substrátů. Proto se vyplatí zakoupenou zeminu dezinfikovat, například propařením při teplotě nad 70 stupňů. Smutnice se vyskytují i v zakoupených rostlinách, ochranou jsou třeba lepové pásky. Proti puklicím a štítenkám se používají vhodné insekticidy, stejně jako proti sviluškám. Výrazně uškodit však může i nevhodná zálivka nebo příliš studený průvan.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Masožravá rostlina
Kam na výlet
Výstava EXOTIKA 2018

Přijďte se ve dnech 24. až 28. října 2018 podívat na atraktivní výstavu exotických rostlin, teratijních zvířat, exotického ptactva a akvarijních rybek. Jste vášnivý chovatel nebo pěstitel? Přijďte zkonzultovat své chovatelské a pěstitelské úspěchy, ale i problémy do poradenských center na výstavě Exotika. V těchto centrech si můžete popovídat s …

Pokojové rostliny
Jak se efektivně zbavit mšic

Jakmile na rostlinách v bytě nebo na zahradě zjistíte výskyt mšic, jsou vaše pěstitelské úspěchy vážně ohroženy. Pokud včas nezareagujete, může tento drobný hmyz způsobit velmi vážné škody a o rostliny někdy i přijdete. Mšice se v našich klimatických podmínkách vyskytují velice často. Najdete je na nejrůznějších druzích rostlin. Nejsou pouhými parazity, …

Pokojové rostliny
Přesazení zajistí pokojovým rostlinám přirozenou krásu po celý rok

S jarními dny přichází ten pravý čas, kdy bychom měli zajistit úspěšnou sezónu i našim pokojovým rostlinám. Jestliže máte pocit, že barva listů vašich pokojovek již není tak výrazná, rostliny ztrácejí listy a nerostou nebo mají kořeny na povrchu zeminy, je nejvyšší čas pro zlepšení podmínek pomocí přesazení. Rostliny tak získají …