
Máte ve své zahrádce rostlinu s fialovými kvítky a dlouhými šlahouny, která tvoří rozsáhlé kvetoucí koberce a šíří se všude, i v místech, kde ji nechcete? S největší pravděpodobností půjde o popenec, bylinu, která je považována za plevel a u které se málo cení její léčivé účinky. Nezbavujte se tedy této rostliny, dokud se neseznámíte s tím, co jejím prostřednictvím můžete získat. Popenec se lehce stane žádanou bylinkou, a navíc dokáže zkrášlit i nehostinná zákoutí vaší zahrady.
Popenec je typická rostlina přírodních zahrádek
Jste-li milovníky zahrádek venkovského typu, kde rostliny nejen krásně vypadají, ale dají se použít i k jiným účelům, je popenec to pravé právě pro vás. A pokud ve své zahradě prosazujete koncepci bylin a keřů, které vzájemně volně prorůstají, budete s popencem spokojeni. Celý rod popenec zahrnuje 12 druhů, ne všechny však u nás volně rostou. Nejčastěji se vyskytuje popenec obecný neboli břečťanolistý a popenec chlupatý. Roste nejen v zahradách, na zídkách a u plotů, ale i na kraji louky. Upřednostňuje sušší stanoviště.
Rostlinka nenápadného, ale přitažlivého vzhledu
Popenec vyniká nejvíce v době květu, kdy záhony nebo zídky pokryje moře drobných modrofialových kvítků vyrážejících z úžlabí listů. Samotná rostlina není vysoká, dosahuje málokdy více než 20 cm. Má však dlouhé plazivé šlahouny, které se dokážou táhnout až do vzdálenosti několika metrů od mateřské rostliny. Popenec paří mezi hluchavkovité, má typické znaky této čeledi – lodyha je stoupavá, listy řapíkaté, srdcovitého nebo ledvinovitého tvaru. Květy rostou z úžlabí listů a mají velmi příjemnou modrofialovou barvu.
Nenáročná péče i rozmnožování
Chcete si popenec vypěstovat? Semínka snadno seženete, ovšem mnohem jednodušší je odrýpnout kousek rostliny na procházce přírodou nebo ze zahrádky přátel či známých. Rostlina se pak rychle rozroste. Ať si zvolíte kteroukoli variantu popence, musíte mít na paměti, že rostlinu je nutno stále udržovat v únosných mezích, jinak vaši zahradu zcela zaplaví. Ideální údržbou je pravidelné a důkladné zastřihování, jinak vám hrozí zamoření záhonu, skalky i trávníku. Rostlina na podzim zatáhne a na jaře znovu vyrazí, takže vás každý rok potěší záplavou listů i květů.
Převislý nebo poléhavý popenec?
Chcete využít popenec jako koberec například na skalce? Potřebujete nenásilně schovat nehezká nebo špatně přístupná místa? Pro takové případy je popenec ideální, stejně jako pro vytvoření dojmu venkovské zahrádky. Dokáže se totiž chovat jako poléhavá nebo převislá rostlina – přesně podle vašich potřeb. Protože má dlouhé bohatě olistěné výhony, lze ho snadno použít i jako převislou variantu, například na zídky nebo jako ozdobu do truhlíků třeba k muškátům. Pokud ho umístíte do závěsného květináče, může zdobit váš domov i v zimním období.
Odolný plevel, ale užitečná léčivka
Pro léčebné účely se většinou používá popencová nať nebo listy v čerstvé či sušené podobě. Nasbírané části rostliny se usuší ve stínu při teplotě do 40 stupňů. Sušené byliny je nutno umístit do důkladně uzavřené nádoby, aby byly chráněny před vzduchem a světlem. Popenec má vysoký obsah silic, obsahuje cholin, třísloviny, hořké látky, draslík a vitamín C. Čerstvá šťáva popence má protizánětlivé účinky, dezinfikuje a rozpouští hleny. Dokáže posílit fungování jater a žlučníku, podporuje trávení, má pozitivní vliv na metabolizmus. Lze ho nasadit například při chronickém kašli nebo zánětu horních cest dýchacích jako čerstvou šťávu nebo čaj.
Popenec lze využít i v kuchyni
Je škoda, že popenec nebývá v kuchyni k vidění příliš často. Přitom je nejen chutný a přínosný pro zdraví, ale i dekorativní, kdy květy ozdobí váš talíř. Dá se užívat tam, kde běžně dáváme petrželovou nať nebo pažitku, tedy do polévek, pomazánek i různých druhů pokrmů. Listy popence lze doplnit zeleninový salát a vytvořit tak zvláštní přílohu k jídlu. Oblíbený je i jako součást zdravých smoothies. Je výborný i jako přísada do bylinkového másla nebo k výrobě popencového medu.
Zdroj: www.pixabay.com