Jak si zkrášlit zahradní pergolu? Vysaďte vhodné popínavé rostliny

Zahrada

Během posledních let se zahradní pergoly staly skutečným hitem. Zdobí zahrady a prostory kolem lidských domovů, kteří si v jejím příjemném stínu dají rádi kávu po náročné práci na zahrádce, grilují s přáteli nebo si při sklence vína povídají s partnerem.

Pergoly však nejsou záležitostí jen posledních let, stály důstojně u cest nebo lidských obydlí už dvě stě let před naším letopočtem, kdy sloužily především jako opora pro vinnou révu. Byly v nejpohádkovějších zahradách Orientu, v antických okrasných zahradách, pak v evropských zámeckých zahradách a nakonec se rozšířily a staly se součástí téměř každé zahrady, aby poskytovaly lidem příjemný stín.

Ta pravá pergola, ta pravá popínavá rostlina

Pergol je mnoho druhů, ale každé sluší popínavé rostliny, které relaxaci pod ní ještě více zpříjemní. Při výběru vhodné rostliny pro vaši pergolu je velmi důležité rozlišit stinná, polostinná a slunná místa.

Pokud pergolu ještě nemáte, teprve ji plánujete a víte, že budete chtít, aby byla porostlá popínavkami, pak při plánování místa pro pergolu myslete i na požadavky rostliny, která na ní bude růst. Pro většinu popínavek jsou ideální polostinná místa, ale dají se vybrat i takové, které mohou být na místě slunném nebo naopak stinném.

 Náš TIP: Zimní mrazivé počasí může ublížit vaší s láskou pěstované rostlině u pergoly. Na zimu proto vždy přikryjte kořeny a přízemní části popínavých rostlin pytlovinou nebo chvojím.

Vinná réva patří k pergole

Nejen v návaznosti na historii se vinná réva nabízí jako ideální popínavá rostlina na pergolu. Pokud se rozhodnete vysadit u vaší pergoly vinnou révu, pak doporučená doba pro její výsadbu je už od konce března. Vinná réva si libuje v úrodné půdě v teplejších oblastech.

Následující postup je vhodný pro většinu popínavek, především pak právě pro vinnou révu.

  • U každého pergolového sloupku vykopejte asi půl metru hlubokou jámu, kde zkypřete dno jámy a promíchejte půdu s kompostovou zeminou.
  • Pokud budete chtít mít více stínu pod pergolou, dejte na každé místo více sazenic.
  • Potom se doporučuje nechat kmínek vyrůst až do výšky střechy pergoly, vyrašená očka kmínku vyslepíte a necháte pouze horní výhony.
  • Jakmile kmínek vyroste do požadované výšky, můžete na révě nechat více oček, třeba i 20 a více.

Romantická pergola obsypaná květy

Pokud se pergola nachází na slunečném místě, můžete si dovolit i kvetoucí rostliny. Platí zde totiž pravidlo, že čím více chceme, aby nás rostlina potěšila velkými a krásnými květy, tím více slunce jí musíme dát.

Nejoblíbenějšími kvetoucími “popínavkami” k pergole jsou určitě popínavé růže. Jejich pěstování ale nepatří mezi nenáročné. Cesta k nádherným květům vede přes dobře propustnou humózní půdu, dostatečnou zálivku, hnojení (minimálně jednou za měsíc), dostatek slunce, vyvazování růže k pergole, prořezávání popínavé růže až po pravidelné odstraňování odkvetlých hlaviček tak, aby byla doba květu růže co nejdelší.


Popínavé růže udělají z vaší pergoly romantické místo pro odpočinek.
Zdroj: www.pinterest.com

 

Květy i v polostínu

Aby ti, kteří mají nebo plánují pergolu v polostínu, se nemuseli vzdávat svého snu o relaxaci pod pergolou v objetí květin, jsou tu “plaménky” neboli Clematis. Tato kvetoucí popínavka se totiž vysazuje nejčastěji do polostínu. Nádherné květy, které oživí každou pergolu, vás potom mohou těšit celé léto. Vyžaduje však přistínění kořenů a přichycování nebo přivazování k pergole, protože rostlina nemá ovíjivé stonky. Velkou výhodou popínavé rostliny Clematis je široká škála odrůd různých barev a především to, že u vaší pergoly vám bude dělat radost mnoho let.


Plamének (Clematis) zaujme svou křehkou krásou a sytě barevnými květy.
Zdroj: www.garten.cz

 

Moderní pergola obrostlá břečťanem

Vlastníte moderní pergolu vedle novostavby a hledáte stálezelenou rostlinu, která vhodně doplní jednoduchost a krásu vaší pergoly i zahrady? Rostliny s ovíjivými úponky, které se samy omotávají kolem pevných opor, jsou k pergolám, samozřejmě, ideální. Z těchto rostlin doporučujeme břečťany nebo některé druhy zimolezů, které příjemně voní.


Takovéto pergole by slušela popínavá rostlina. Tak třeba za pár let.
Zdroj: www.sunsystem.cz/reference-pergoly/

 

Dobrou volbou je i přísavník trojcípý nebo pětilistý. Na podzim vás tato rostlina překvapí nádhernou vínovou barvou listů, které oživí každou zahradu v pochmurných podzimních dnech. Před vysazením přísavníku k opoře mějte ale na paměti, že se jedná o rostlinu s s přísavnými destičkami, které se velmi silně přichytávají ke všem drsným podkladům. Velmi přilnavé kořeny se rychle a pevně přichytí k dřevu nebo zdi a lze je jen velmi těžko odstranit. Například staré zdi, které se drolí, by mohl přísavník znatelně mechanicky poškodit.


Moderním pergolám sluší stálozelené popínavé rostliny.
Zdroj: www.pinterest.com

 

Pergola v objetí popínavky přímo u domu

Pokud máte pergolu přímo u domu, který je zároveň i její podpěrou, musíte si při výsadbě rostliny pohlídat, zda půda není znečištěna stavebními odpady. Také se ujistěte, že nemáte u domu drenáž na odvod vlhkosti, protože pak by byla půda pro rostlinu příliš suchá.

Autorem článku je společnost SUN SYSTEM, prodejce pergol a další stínící techniky.

 

 

 

Bydlení
Automatické zavlažování: Jak se chytře starat o zahradu?

Vlastní zahrada přináší radosti i starosti. Na jednu stranu si můžeme užívat pohodu v zelené trávě a trhat vypěstovanou zeleninu. Ale vyžaduje také péči, abychom nešlapali po sluncem sežehnutém, drsném trávníku. Klíčem k zdravé zahradě je správné zavlažování. Dnes již existují zavlažovací systémy, které se postarají samy o sebe. Jak? …

Zahrada
Pořizujete zahrádku? Na co dát pozor?

Zájem o zahrádkářství v posledních letech rapidně vzrostl. Objevují se i v okolí velkých měst. Pokud si plánujete rovněž nějakou pořídit, jistě vás zajímá, jakým způsobem tak lze učinit a na co dávat pozor. Koupě zahrady vám poskytuje několik zásadních výhod: jistotu vlastnictví a žádná omezení v podobě vnitřních předpisů. …

Zahrada
Vánoční zahrada: Jak na venkovní vánoční dekorace

Chtěli byste vdechnout vánoční atmosféru nejen interiéru, ale také své zahradě? Pojďte se mrknout, čím vším si ji můžete vyzdobit. Od světýlek až po jedlé ozdoby pro ptactvo. Venkovní vánoční dekorace nejsou vzhledově od těch interiérových nijak odlišné. Záleží hlavně na vašem vkusu. Není tak problém mít interiér i exteriér …