Aloe vera – jak pěstovat a používat malý přírodní zázrak

Ostatní

Aloe vera – jedna z mála rostlin, která člověku slouží již několik tisíciletí nejen jako dekorace, ale také jako důležitá léčivka. Její význam v současnosti ještě stoupá a je nezbytnou součástí mnoha výrobků farmaceutického, kosmetického, potravinářského průmyslu i domácí medicíny. Spektrum jejích účinků je nepopiratelné, každého zájemce jistě potěší i to, že Aloe vera nepatří k rostlinám náročným na pěstitelskou péči. Ne všechny druhy aloe jsou vhodné pro další využití, část z nich slouží pouze jako okrasa a potěšení pro oko.

Základem úspěchu je výběr správné rostliny

Ve světě je známo přes 200 druhů aloe, ovšem ne všechny mají prokázané léčivé účinky. Nejznámějším druhem s pozitivním vlivem je právě Aloe vera, pěstovaná na plantážích karibského ostrova Barbados. Patří mezi liliovité a je jedním z druhů sukulentů. Dosahuje výšky přes půl metru, půlmetrové bývají i listy. Ty rostou v růžici, mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu a bílé skvrnky a jsou dužnaté. Původní vlastí této rostliny byla severní Afrika, odtud byla aloe převezena do Španělska a rozšířila se celosvětově. Vzhledem k podnebím podmínkám se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Chcete – li aloe využít k léčebným účelům, pořiďte si pouze pravou Aloe vera.


Zdroj: www.pixabay.com

Jak správně pěstovat aloe vera

Jako pokojová rostlina nevyžaduje aloe vera přehnanou pozornost, stačí dodržet několik pravidel. Především je nutno zajistit propustnou lehčí půdu a přidat písek. Budete-li kupovat již připravenou směs, vyberte tedy písčitohlinitý substrát pro sukulenty. Rostlinu chraňte před průvanem, zajistěte pokojovou teplotu a dostatek světla, ale současně chraňte před příliš prudkým sluncem. Na zimu je vhodné suché a chladné stanoviště a teploty kolem 10 stupňů, teplota však nesmí příliš klesnout, rozhodně ne pod 10 stupňů. Množit můžete rostlinu řízkováním nebo semeny, nejjednodušší je využít odnože, které se většinou tvoří v létě. Nezapomínejte na stálou mírnou zálivku a občasné přihnojení.

V čem vám aloe vera pomůže

Aloe vera není všelék, ale její pozitiva jsou prokazatelná a zahrnují širokou oblast působení, tejně jako různé bylinky. Vaše kůže ocení hydratační účinky a léčbu různých zánětů a infekcí – plísňových, bakteriálních i virových. Zbavit se plísně je prospěšné i nehtům. Aloe pomáhá také při akné, ekzémech, lupénce nebo psoriáze či pásovém oparu. Prospívá trávicí soustavě, podporuje trávení a zmírňuje pálení žáhy, je účinná i při zácpě či průjmu, detoxikuje a zlepšuje stav střev. Lze ji využít i při překyselení žaludku, onemocnění slinivky nebo nedostatečném vylučování žluči. V domácí medicíně používejte aloe vera k hojení nejrůznějších ran a zranění nebo štípnutí hmyzem či onemocnění dásní. Podpoří také imunitu organizmu.


Zdroj: www.pixabay.com

Jednoduché a rychlé použití

Aloe vera se nepoužívá celá, důležitá je tekutina gelové konzistence nacházející se uvnitř listu. V listu jsou vlastně obsaženy látky dvě – míza žlutozelené barvy a čirá tekutina. Pokud se rostlina používá k výrobě léčiv, je nutné tyto dvě tekutiny oddělit. Doma lze použít gel pro zchlazení, hydrataci a hojení pokožky nebo pro zničení plísní, virů i bakterií. Čirá šťáva se užívá vnitřně, léčí a podporuje trávicí ústrojí i imunitu. Pouhý odlomený kus listu poslouží i jako první pomoc – stačí přiložit na poškozené místo. Jako výživa pleti nebo pro léčbu kožních onemocnění se využitelná gelová část rostliny. Gel získáte jednoduše, odřežete vnější, ideálně dvouleté listy. Odstraňte ostrou špičku a list podélně rozřízněte. Z vnitřku listu pak vyškrabejte gelovou hmotu, kterou lze okamžitě použít nebo dále zpracovávat a používat i vnitřně, třeba do nápojů, salátů, likérů nebo různých směsí.

Připravte si nápoj, malé osvěžení nebo salát

Trávicí problémy? Chcete posílit imunitu? Připravte si domácí nápoj z aloe vera! Stačí voda, citronová šťáva podle chuti a 3 lžičky gelu z vaší aloe. Zamíchejte nebo umixujte, a nápoj je hotov. Ještě jednodušší variantou je přidání gelu do džusu. Gel lze přidat i do likérů nebo zeleninových či ovocných salátů. Z jogurtu, medu a šťávy z aloe lze například připravit zklidňující směs. Budete – li využívat raději zakoupené hotové přípravky, zaměřte se na kvalitu – druh aloe, obsah účinných složek a způsob zpracování. To by mělo být šetrné a probíhat za studena, jinak dojde ke zničení mnoha užitečných látek.

vánoční koření
Ostatní
Vánoční koření voní i léčí

S blížícími se Vánocemi se rozzáří ulice, okna i domy spoustou světýlek a ve vzduchu je možno cítit zvláštní vůni, která je s tímto časem neodmyslitelně spjatá. Čerstvé jehličí, pryskyřice, purpura, františky, vonné svíčky a samozřejmě typické vánoční koření vytvářejí neopakovatelnou atmosféru svátků klidu a pohody venku i doma. Vánoční …

pokojové rostliny
Pokojové rostliny
S čištěním vzduchu v bytě pomohou i rostliny

Prostředí kolem nás se neustále zhoršuje. Velkým problémem se stává kvalita vzduchu, která se výrazně podepisuje nejen na fyzickém zdravotním stavu, ale také na psychice. Špatná nálada, málo energie, obtížné dýchání, bolest hlavy, podrážděný nos, oči i pokožka, svědění uší, závratě či nevolnosti jsou jen částí důsledků znečištěného vzduchu. Stav …

Pokojové rostliny
Jak se efektivně zbavit mšic

Jakmile na rostlinách v bytě nebo na zahradě zjistíte výskyt mšic, jsou vaše pěstitelské úspěchy vážně ohroženy. Pokud včas nezareagujete, může tento drobný hmyz způsobit velmi vážné škody a o rostliny někdy i přijdete. Mšice se v našich klimatických podmínkách vyskytují velice často. Najdete je na nejrůznějších druzích rostlin. Nejsou pouhými parazity, …