Aloe vera – jak pěstovat a používat malý přírodní zázrak

Bydlení

Aloe vera – jedna z mála rostlin, která člověku slouží již několik tisíciletí nejen jako dekorace, ale také jako důležitá léčivka. Její význam v současnosti ještě stoupá a je nezbytnou součástí mnoha výrobků farmaceutického, kosmetického, potravinářského průmyslu i domácí medicíny. Spektrum jejích účinků je nepopiratelné, každého zájemce jistě potěší i to, že Aloe vera nepatří k rostlinám náročným na pěstitelskou péči. Ne všechny druhy aloe jsou vhodné pro další využití, část z nich slouží pouze jako okrasa a potěšení pro oko.

Základem úspěchu je výběr správné rostliny

Ve světě je známo přes 200 druhů aloe, ovšem ne všechny mají prokázané léčivé účinky. Nejznámějším druhem s pozitivním vlivem je právě Aloe vera, pěstovaná na plantážích karibského ostrova Barbados. Patří mezi liliovité a je jedním z druhů sukulentů. Dosahuje výšky přes půl metru, půlmetrové bývají i listy. Ty rostou v růžici, mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu a bílé skvrnky a jsou dužnaté. Původní vlastí této rostliny byla severní Afrika, odtud byla aloe převezena do Španělska a rozšířila se celosvětově. Vzhledem k podnebím podmínkám se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Chcete – li aloe využít k léčebným účelům, pořiďte si pouze pravou Aloe vera.


Zdroj: www.pixabay.com

Jak správně pěstovat aloe vera

Jako pokojová rostlina nevyžaduje aloe vera přehnanou pozornost, stačí dodržet několik pravidel. Především je nutno zajistit propustnou lehčí půdu a přidat písek. Budete-li kupovat již připravenou směs, vyberte tedy písčitohlinitý substrát pro sukulenty. Rostlinu chraňte před průvanem, zajistěte pokojovou teplotu a dostatek světla, ale současně chraňte před příliš prudkým sluncem. Na zimu je vhodné suché a chladné stanoviště a teploty kolem 10 stupňů, teplota však nesmí příliš klesnout, rozhodně ne pod 10 stupňů. Množit můžete rostlinu řízkováním nebo semeny, nejjednodušší je využít odnože, které se většinou tvoří v létě. Nezapomínejte na stálou mírnou zálivku a občasné přihnojení.

V čem vám aloe vera pomůže

Aloe vera není všelék, ale její pozitiva jsou prokazatelná a zahrnují širokou oblast působení, tejně jako různé bylinky. Vaše kůže ocení hydratační účinky a léčbu různých zánětů a infekcí – plísňových, bakteriálních i virových. Zbavit se plísně je prospěšné i nehtům. Aloe pomáhá také při akné, ekzémech, lupénce nebo psoriáze či pásovém oparu. Prospívá trávicí soustavě, podporuje trávení a zmírňuje pálení žáhy, je účinná i při zácpě či průjmu, detoxikuje a zlepšuje stav střev. Lze ji využít i při překyselení žaludku, onemocnění slinivky nebo nedostatečném vylučování žluči. V domácí medicíně používejte aloe vera k hojení nejrůznějších ran a zranění nebo štípnutí hmyzem či onemocnění dásní. Podpoří také imunitu organizmu.


Zdroj: www.pixabay.com

Jednoduché a rychlé použití

Aloe vera se nepoužívá celá, důležitá je tekutina gelové konzistence nacházející se uvnitř listu. V listu jsou vlastně obsaženy látky dvě – míza žlutozelené barvy a čirá tekutina. Pokud se rostlina používá k výrobě léčiv, je nutné tyto dvě tekutiny oddělit. Doma lze použít gel pro zchlazení, hydrataci a hojení pokožky nebo pro zničení plísní, virů i bakterií. Čirá šťáva se užívá vnitřně, léčí a podporuje trávicí ústrojí i imunitu. Pouhý odlomený kus listu poslouží i jako první pomoc – stačí přiložit na poškozené místo. Jako výživa pleti nebo pro léčbu kožních onemocnění se využitelná gelová část rostliny. Gel získáte jednoduše, odřežete vnější, ideálně dvouleté listy. Odstraňte ostrou špičku a list podélně rozřízněte. Z vnitřku listu pak vyškrabejte gelovou hmotu, kterou lze okamžitě použít nebo dále zpracovávat a používat i vnitřně, třeba do nápojů, salátů, likérů nebo různých směsí.

Připravte si nápoj, malé osvěžení nebo salát

Trávicí problémy? Chcete posílit imunitu? Připravte si domácí nápoj z aloe vera! Stačí voda, citronová šťáva podle chuti a 3 lžičky gelu z vaší aloe. Zamíchejte nebo umixujte, a nápoj je hotov. Ještě jednodušší variantou je přidání gelu do džusu. Gel lze přidat i do likérů nebo zeleninových či ovocných salátů. Z jogurtu, medu a šťávy z aloe lze například připravit zklidňující směs. Budete – li využívat raději zakoupené hotové přípravky, zaměřte se na kvalitu – druh aloe, obsah účinných složek a způsob zpracování. To by mělo být šetrné a probíhat za studena, jinak dojde ke zničení mnoha užitečných látek.

stavotech Olomouc
Bydlení
Veletrh úspory energií a architektury, to je Stavotech Olomouc

Největší podzimní veletrh na Moravě – to je STAVOTECH Olomouc. KDY Veletrh můžete navštívit od čtvrtku 7. do soboty 9. listopadu 2019 od 9 – 18 hodin (v sobotu do 17 hodin) KDE Výstaviště Flora Olomouc, veletrh se bude konat v pavilonu A a na přilehlých venkovních plochách. Bohatá nabídka …

masozrava-rostlina
Zahrada
Jaké zásady dodržovat při pěstování masožravých rostlin

Okouzlily vás exoticky působící rostlinky, které navíc poslouží jako mucholapka, ale máte obavy, že byste péči o ně nezvládli? Není se čeho bát, i mezi masožravými rostlinami jsou takové druhy, které zvláštní nároky nemají a mnohdy jejich pěstování snadnější, než u některých pokojovek. Stačí si vybrat správné druhy vhodné i …

Morusovnik
Zahrada
Moruše – zajímavé ovoce i unikátní superpotravina

Moruše je ovoce, které v současnosti opět přichází do módy. Přitom to v minulosti byly velmi oblíbené plody, ať se již jednalo o moruše bílé, černé nebo červené. Byly vyhledávány pro vysoký obsah vitamínů  a minerálů, takže byly sušeny i zavařovány, aby je bylo možno používat po celý rok. Morušové stromy, které …