Nenechte slimáky zničit úrodu – zbavte se jich osvědčenými metodami

Zahrada

S jarem se blíží období, kdy budeme muset pracně vypěstované květiny i zeleninu chránit před agresivním nepřítelem – slimáky. Ti dokáží zlikvidovat neuvěřitelné množství výpěstků, protože se velice rychle množí a některé dovezené druhy nemají v našich oblastech přirozené nepřátele. Mírná zima, vlhké jaro a léto s dostatkem vláhy jim svědčí a způsobené škody tak mohou být astronomické. Proto je potřeba se na slimáky důkladně připravit a vybrat vhodné metody jak se jich zbavit, pokud možno navždy.

Kdo je vaším nepřítelem?

Chcete-li se slimáky účinně bojovat, musíte se více seznámit s jejich životním cyklem, zvyklostmi a podmínkami. Jedině tak budete schopni vybrat ty nejlepší zbraně a tyto obtížné a všeničící jedince porazit. Slimáci patří k suchozemským nahým plžům a k čeledi slimákovitých. Libují si v temnu a vlhku, ideální dobou pro jejich pohyb je deštivé počasí a doba těsně po srážkách. Vyhovují jim teploty mezi 12 až 18 stupni. Přes den se s nimi nesetkáte v plném počtu, nejvyšší aktivitu vyvíjejí za soumraku a v noci, ve dne se většinou schovávají. Domácí plzák lesní je světlejší barvy a poměrně velký, ovšem tím pravým škůdcem je oranžovohnědý plzák španělský, který se zde rozmnožil v minulých letech a nemá zde přirozené nepřátele. Dospělý slimák zvládne za sezónu zpracovat i přes kilo rostlin, jeho ničivá síla je obrovská.

Jaké metody proti slimákům použít

Je mnoho metod, které lze v boji proti slimákům použít, žádná z nich vám však nezaručí, že se těchto obtížných tvorů úplně zbavíte. Chemie je poměrně drahá a může dojít k zasolení půdy, sběr je časově náročný a musí se provádět neustále, biologická ochrana funguje spolehlivě pouze v uzavřených prostorách. Všechny zásahy bývají nejúčinnější v době, kdy slimáci ještě nenakladli vajíčka, tedy za časného jara. Samotná likvidace by pak měla probíhat hlavně do července, pozdější zásahy nevyřeší situaci pro další rok, protože slimáci stihnou zajistit další generace. Vybírat můžete mezi mnoha lidovými prostředky, přirozenými zábranami, speciálními přípravky, sběrem i jinými možnostmi, jako jsou kachny běžci nebo hlísty, které fungují jako přirození nepřátelé.

Lidové metody za pokus určitě stojí

Když se zeptáte některého ze zahrádkářů, jakým způsobem slimáky likviduje, dostane se vám povícero dobrých i méně dobrých rad. K nim patří například lákaní slimáků do pivních pastí, sypání solí, které není příliš humánní, a ještě si při něm zamoříte půdu, obsypávání ohrožených míst pískem, popelem nebo pilinami, přes které údajně slimáci nepřelezou, zapracování drcených listů kapradin nebo rajčat do půdy a podobně. Přirozené překážky jako obrubníky nebo obsypy materiálem s ostrými hranami – vápno, čistý písek, jehličí či skořápky jsou účinné, ovšem vlivem deště se jejich funkce rychle oslabuje. Velmi vhodné je také osazení okrajů ohrožených záhonů rostlinami, které slimáci nemají rádi. K takovým patří například bergénie, kontryhel, levandule, řeřicha, oměj a další.

Běžci nebo hlístice?

Vyzkoušet můžete i speciální přípravky, které mohou být na chemické nebo přírodní bázi. Ty přírodní jsou zcela bezpečné a neublíží domácím zvířatům ani dětem. Jako účinná látka je zde použit fosforečnan železitý, tedy látka, kterou najdete i v přírodě. Když slimáci sežerou granule, vrátí se do svých skrýší a tam uhynou. Na zahradě vám pak nezůstanou mrtvá tělíčka. Jiným řešením je pořízení kachen – běžců indických, které patří k několika málo požíračům slimáků. Tyto kachny si umějí slimáky najít i v úkrytech. Kachny dostávají jídlo pouze večer, do rána vyhládnou a rychle vyhledávají potravu – tedy slimáky. Musíte však dávat pozor na ty druhy zeleniny, které chutnají i kachnám. Ve sklenících a pařnících vám pomohou hlístice, které používají těla slimáků pro vývoj larev. Tento způsob likvidace je ekologický a zcela bezpečný.

Sběr má svá pro i proti

Budete-li chtít slimáky sbírat, pravidelně sečte zahradu a uklízejte nejrůznější předměty. Po ránu nebo navečer se vydejte ven a zvolte si takový způsob sběru, který vám vyhovuje. Zamyslete se však nad tím, jakým způsobem pak nasbírané slimáky zlikvidujete. Někdo je posype vápnem, solí nebo polévá vařící vodou, odpůrci drastických řešení je odnášejí na vzdálená místa, což není právě pohodlné. Metod a možností je zkrátka mnoho, záleží jen na vás, kterou budete považovat za nejvhodnější pro vaši zahrádku a vyzkoušíte.

 

Zdroj: www.pixabay.com

masozrava-rostlina
Zahrada
Jaké zásady dodržovat při pěstování masožravých rostlin

Okouzlily vás exoticky působící rostlinky, které navíc poslouží jako mucholapka, ale máte obavy, že byste péči o ně nezvládli? Není se čeho bát, i mezi masožravými rostlinami jsou takové druhy, které zvláštní nároky nemají a mnohdy jejich pěstování snadnější, než u některých pokojovek. Stačí si vybrat správné druhy vhodné i …

Morusovnik
Zahrada
Moruše – zajímavé ovoce i unikátní superpotravina

Moruše je ovoce, které v současnosti opět přichází do módy. Přitom to v minulosti byly velmi oblíbené plody, ať se již jednalo o moruše bílé, černé nebo červené. Byly vyhledávány pro vysoký obsah vitamínů  a minerálů, takže byly sušeny i zavařovány, aby je bylo možno používat po celý rok. Morušové stromy, které …

podzimni_zahrada
Zahrada
5 věcí, na které v podzimní zahradě nesmíte zapomenout

Podzim je pro každého zahrádkáře náročným obdobím. Právě v tomto čase se rozhoduje o úrodě a zelené a kvetoucí zahradě příští sezóny. Zahrada se musí připravit na zimní odpočinek, odstraňují se zbytky rostlin, kypří záhony, sázejí rostliny a obecně se provádějí důležité práce, díky kterým bude vaše zahrada krásná hned od …