Péče o živý plot nemusí být náročná

Zahrada

Nelíbí se vám klasický tyčkový plot nebo jeho zděná varianta, a uvítali byte raději oplocení bližší přírodě? Pak je pro vás tím pravým živý plot. Někteří lidé se obávají náročného sázení a následné péče, ale když si vše dobře promyslíte a zvolíte vhodné rostliny, nebudete mít s pravidelnou údržbou plotu žádné starosti. Jaro je jedním z vhodných období, kdy se živé ploty vysazují. Rozhodnete-li se pro jehličnany nebo stálezelené listnáče, je ideální dobou pro výsadbu konec dubna nebo pozdní léto.

Živý plot pro ochranu i okrasu

Živý plot bude vyžadovat určité náklady, a proto byste neměli myslet pouze na jeho praktickou stránku, ale také na estetickou funkci. Podle typu stavby, ke které bude plot patřit, vybíráme typ i dřeviny. K luxusnější vile můžete zvolit upravený tvarovaný plot z méně obvyklých dřevin, klasickému rodinnému domu bude slušet tradiční listnatý plot či různé konifery. K selskému stylu se budou hodit spíše místní dřeviny. Pokud si nebudete jistí, vyberte některé z přírodních druhů vhodných do každého prostředí. Vybírat je nutno i s ohledem na podnebí a skladbu půdy, jinak by váš živý plot patřičně neprospíval.

Jaké rostliny vybrat

Při výběru rostlin vhodných pro váš živý plot vyjděte z toho, co od plotu očekáváte. Chcete pouze ohraničit své vlastnictví, nebo chcete zabránit i vstupu na pozemek a ochránit své soukromí? Bude mít výsadba pouze ochrannou funkci? Jak vysoký má být váš plot? Tyto otázky si musíte položit a podle odpovědi zvolit ty nejvhodnější rostliny. Záleží i na tom, zda chcete plot přírodní nebo tvarovaný. Volně rostoucí plot vyžaduje jen malé úpravy, tvarovaný plot budete muset pravidelně stříhat. Máte pocit, že živá zeď je nudná? Porušit jednotný tvar lze využitím různých výšek nebo vsazením klenby či branky. Je možné i prostřídat stálezelené dřeviny s keři pravidelně kvetoucími.

Zdroj: www.pxhere.com

Živé ploty pro omezení vstupu a ochranu soukromí

Chcete-li jen zamezit vstupu na váš pozemek a vytvořit neprůhlednou clonu, volte ploty ve střední výšce. Pro výsadbu se hodí například kalina, trnka, svída, kdoulovec, zlatice, zimolez, šeřík, brslen, rododendrony, cesmína či bobkovišeň a mnohé další. Vstup omezí také tavolníky, mochny, zimostrázy, mahonie, meruzalky nebo zákuly. Ty se pak zastřihávají do výše od jednoho do 2,5 m podle vaší potřeby. Všechny tyto ploty je možno také různě tvarovat. Chcete-li jen zakrýt klasický plot, využijte okrasné růže a podobné rostliny. Dejte přednost stálezeleným rostlinám, opadavé dřeviny v zimě vaše soukromí neochrání.

Rostliny vhodné pro vyšší živé ploty

Vysoké živé ploty by se mohly stát předmětem sporu mezi sousedy, pokud se pro ně rozhodnete, dbejte na patřičnou vzdálenost od hranice pozemku a počítejte i se stínem, který bude padat na sousedův pozemek. Budete potřebovat i dostatečný prostor, abyste se o plot mohli ze všech stran starat a zastřihávat ho. Vhodnými rostlinami pro tento typ živého plotu jsou třeba hlošina, kalina, zimolez, škumpa, šeřík, tis, topol, smrk, cypřišek, zerav a jiné. Podle prostředí volte přirozené dřeviny nebo exotičtější rostliny.

Správná výsadba je zárukou úspěchu

Pokud při výsadbě živého plotu dodržíte základní pravidla, můžete si ušetřit mnoho práce a starostí v budoucnu. Bude váš plot tvořit hranici pozemku? Pak byste se měli domluvit se sousedem nebo dodržet dostatečnou vzdálenost od sousedního pozemku, aby v budoucnu nevznikly spory. Vyměřte délku plotu a vykopejte příkop. Ten by měl mít hloubku alespoň 30 cm a šířku přes 40 cm. Nakypřete dno a přidejte kompost nebo hnojivo. Zakoupené rostliny, které mají bal, lze rovnou sázet. Vzdálenosti jednotlivých sazenic záleží na druhu vybrané dřeviny. Pokud vaše sazenice nemají kořenový bal, je potřeba kořeny zkrátit a na několik hodin namočit do vody. Do příkopu vsypete část hlíny s kompostem nebo hnojivem a důkladně zvlhčíte. Umístíte sazenice a hlínu doplníte a upěchujete. Důležitá je vlhkost, tu můžete zajistit třeba mulčovací kůrou. Při jarní výsadbě můžete ihned zastřihávat a tvarovat.

Další péče již není složitá

Protože u živého plotu bývají sazenice poměrně blízko u sebe, vyžadují rostliny pravidelné hnojení, jinak by neměly dost živin a plot by neprospíval podle vašich představ. Hnojí se kompostem nebo umělým hnojivem, většinou na jaře a pak na začátku letního období. Důležitý je také dostatek vláhy, zvláště v suchých obdobích. Dobrým počinem je také zasypání kořenové části vrstvou mulče, která se pravidelně doplňuje. U tvarovaného živého plotu se sestřihává dvakrát do roka. Jak u jarního, tak u letního řezu se ponechává dolní část rostliny širší. Netvarované ploty vyžadují jen prosvětlovací řez, kdy se odstraní staré a uschlé výhony.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sněženky
Zahrada
Únor je pro zahrádkáře začátkem sezóny

I když všude okolo je ještě zima, mrzne, leží sníh nebo je sychravo a bláto, zahrádkář rozhodně nemůže jen odpočívat. Právě únorové přípravy rozhodují o budoucí bohaté úrodě a zahradě plné květů. I v zimě je co dělat, i když se nebude jednat jen přímo o práce na zahradě, ale o …

zahradní nářadí
Zahrada
I v zimě je na zahradě mnoho práce

Jste nadšení zahrádkáři a dlouhá zima vás už nudí a nemůžete se dočkat jara? I leden s únorem nabízí mnoho možností práce na zahradě, takže si nekonečné čekání můžete zkrátit. Zahrada v zimě potřebuje vaši pomoc stejně jako v jiných ročních obdobích. Čemu se tedy v únoru věnovat? Pro některé dřeviny či okrasné …

holínky DRY WALKER
Zahrada
Ukončeno – Soutěž o zateplené holínky DRY WALKER

Soutěžte s námi o holínky DRY WALKER! Každý správný zahradník by měl mít doma holínky. A což teprve v tom dnešním počasí? Začalo nám období plískanic, bláta a roztátého sněhu. Do tohoto počasí jsou na zahradu ideální zateplené ultralehké holínky. Holínky využijte nejenom na podzim, v zimě, ale po celý …