Jak se zbavit mravenců

Zahrada

Mravenci jsou hmyzem, který nevidíme rádi ani v bytě, ani na zahradě. Přitom na zahradě mravenci neškodí přímo, spíše život znepříjemňují. Najdete-li v záhoně větší mraveniště, určitě vás to nepotěší, zvláště, pokud v místě chcete pracovat. Mravenci se jakémukoli narušení brání, začnou po vás lézt a mohou způsobit velmi nepříjemné štípance. Navíc si pěstují mšice a mohou je přenášet na užitkové i okrasné rostliny. Mšice dokonce brání před přirozenými nepřáteli, takže se tito škůdci mohou nekontrolovaně množit. Přesto lze konstatovat, že mravenci nezpůsobují zásadní škody a nejsou lidskému zdraví nebezpeční, takže k jejich odstranění není nutno používat příliš radikální metody.


Pozor na zbytky sladkostí, jak doma tak i na zahradě.
Zdroj: www.pxhere.com

Prevence je základ

Mnohem jednodušší než hledat metody, jak na mravence, je dodržování preventivních opatření. Jak na zahradě, tak v domě je nutno udržovat čistotu a odstraňovat vše, co je pro mravence přitažlivé. Základem je správné uložení potravin a neodhazování zbytků jídel nebo ovoce. Mravenci mají velice citlivý čich, a neuložené potraviny, nedopité nápoje, cukrovinky a podobně jsou pro ně neskutečným lákadlem. Jestliže nacházejí na zahradě tyto lahůdky pravidelně, vyberou si takové místo jako to nejlepší pro vybudování mravenišť a velmi rychle sem přestěhují celá hnízda. Zbavit se jich je pak velmi obtížné.

Co byste o mravencích měli vědět

Přemýšlíte-li o tom, jak se efektivně zbavit mravenců, začněte znalostmi o tomto zajímavém druhu hmyzu. Mravenci patří k sociálně vyvinutým a úspěšným živočichům. Při výběru míst pro svá stanoviště nebývají příliš nároční. Drnové mravence však lze potkat i ve vlhku, v lesích nebo na horách, v kmenech a štěrbinách. Mraveniště jsou často umístěna pod kameny, v podzemí. Obvykle bývá na povrchu malý kopeček hlíny. Mravenci žijí v koloniích, které mohou mít i miliony jedinců, mají vysoký stupeň organizace a mohou se specializovat.

Pomáhají i tzv. babské rady

Mravenci mají citlivé čichové ústrojí, což můžete dobře využít. Pokud se setkají s něčím, co je jim nepříjemné, většinou přestěhují svá hnízda jinam. K ověřeným prostředkům patří například aromatické koření jako skořice, bazalka, máta. majoránka nebo obyčejný prášek do pečiva. Také sůl, soda, pálivá paprika nebo pepř na mravenčích cestičkách bývají úspěšné.  Velmi oblíbeným prostředkem, jak na mravence, jsou také hřebíček a octová voda. K jiným doporučovaným postupům patří zubní pasta nebo čáry bílou křídou. Účinek těchto domácích pomocníků je založen právě na citlivém čichu mravenců.

Zbytky jídla, které dáváte na kompost jsou pro mravence také velkým lákadlem.                  

Mravence lze i přesídlit

Mravenci si na svém bydlení zakládají, neustále na něm pracují a zlepšují podmínky. Pokud byste jim však nabídli lepší možnosti, lze menší mraveniště bez problémů přestěhovat. Do větší nádoby, ideálně hliněné, umístěte slámu či seno a nasypte cukr nebo trochu medu. Dobrou alternativou, i když ne právě voňavou, jsou zbytky masa. Nádobu postavte těsně vedle mraveniště a několik dní čekejte. Je-li návnada dostatečně lákavá, mravenci se přestěhují. Vy už pak nádobu pouze odnesete do bezpečné vzdálenosti a obě strany mohou být spokojené.

 

S chemickými prostředky nepospíchejte

Speciální chemické přípravky pro hubení mravenců by měly být až poslední možností. Nezbytnými se mohou stát při výskytu mravenců v bytě, na zahradě bychom s nimi měli vyčkávat až do poslední chvíle. Mravence sice spolehlivě zahubí, ale mohou být nebezpečné také pro domácí mazlíčky nebo malé děti. Většinou jde o spreje, prášek nebo gel. Gely jsou pro mravence přitažlivé a chutné, takže pokud je umístíte na místa, kudy se mravenci pohybují, mravenci je zkonzumují a brzy zahynou. Povrchové spreje zahubí mravence přímo na místě. Podobně funguje i prášek či granulát na mravence, ten je podobný cukru. Mravenec ho donese do mraveniště, kde se jím otráví další mravenci. Použít lze také pasti, domečky z umělé hmoty, které mravence lákají ke vstupu a vevnitř pak otráví. Při práci s těmito prostředky postupujte podle návodu výrobce a dbejte na bezpečnost.

 

Zdroj fotek: www.pxhere.com

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zahrada
Jak obnovit suchý trávník

Dlouhotrvající horka bez deště mohou vyhovovat milovníkům koupání a slunění, ale jsou katastrofou pro rostliny na zahradě i pečlivě pěstovaný trávník, který se rychle dokáže změnit ze zelené plochy v hnědý vyschlý koberec. V tomto období potřebuje trávník zvláštní péči, a hlavně dostatečnou vláhu. Zavlažování musí být vydatné a pravidelné, jinak se …

Zahrada
Jak si poradit s plísní na rajčatech

Vaše sazenice rajčat krásně prospívají a vy se už těšíte na hojnou úrodu? I když jsou sazenice silné, bohatě kvetou a mají nasazeno na plody, o úrodu vás může připravit krutý nepřítel – plíseň, která patří mezi nejčastější choroby rajčat. K jejímu rozšíření přispívá vlhké a teplé počasí. Plíseň se objevuje …

Zahrada
Jak pečovat o růže

Romantická růžová zahrada je častým snem zahrádkářů i zahrádkářek. Pnoucí růže na podloubích, popínavé růže na zdech, růžová zákoutí i záhony dokáží vzbuzovat až pohádkový dojem. Takového výsledku však dosáhnete pouze dokonalou péči o jednotlivé rostliny. Často se říká, že růže jsou velmi náročné květiny, pokud však dodržíte základní pravidla, …