Víte, jak se starat o trávník?

Zahrada

S přicházejícím jarem jste se určitě postarali o všechny rostliny, stromy i keře. Vaše zahrada tak bude plodná, úrodná i krásná. Nezapomněli jste však na nezbytnou součást každé zahrady, která se může stát ozdobou okolí terasy, domu, předzahrádky či užitkovou plochou pro hry vašich dětí a zvířecích mazlíčků? Ano, řeč je o trávníku, který bývá často podceňován a jeho zelená krása mnohdy nedostane plnou možnost uplatnění. Přitom péče o trávník není až tak složitá a při správném postupu se budete radovat z užitečné i reprezentativní plochy, Je však potřeba počítat s tím, že o trávník je nutno pečovat po celý rok. Nejedná se o pouhé sekání přerostlé trávy, ale také hnojení, provzdušnění, doplňování a obnovování a podobně. Jak tedy vše naplánovat a provést?

Začněte ihned po zimním spánku

Na jaře začíná sezóna i pro trávník. Pro krásný celoroční vzhled je nutné trávník připravit a pak se o něj průběžně starat, zvláště tehdy, chcete-li mít pravý anglický trávník. Hned na jaře v počátcích růstu začněte se sekáním. Zbavte trávník mechu, listí a zbytků suché trávy, posbírejte z povrchu vše, co by se na trávníku nemělo nacházet. Můžete použít klasické hrábě nebo zahradní vysavač. Váš trávník tak bude mít dobrý začátek – bude moci dýchat a dobře zpracovávat živiny. Další péče o trávník zahrnuje prořezání, kterým se trávník současně provzdušňuje. To se provádí vertikutátorem, který trávník zbaví trávní plsti (jedná se o nepropustnou směs mechu, plevelu a staré trávy) a půdu nakypří do hloubky cca 3 cm. Naříznou se tak také kořeny, ty se rozvětvují a vytvářejí silný kořenový systém. Lepší bude i příjem tepla a vláhy.

Vertikutátor nebo aerifikátor

Milovníci nádherných trávníků ocení nejen vertikutátor, který trávník prořeže a který použijí alespoň dvakrát ročně (na jaře a na podzim). K regeneraci trávníku patří také dokonalé provzdušnění, se kterým pomáhá aerifikátor. U anglických trávníků a trávníků určených k reprezentaci či u poškozených travních ploch je provzdušnění nezbytné. Aerifikátor v půdě vytvoří kanálky, a tak usnadní přístup vzduchu a výživných látek. Jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena, proto je někdy lepší si tento přístroj pouze zapůjčit nebo si službu objednat. Chcete-li provzdušňovat malou plochu, stačí vám speciální vidle pro nadzvednutí drnů nebo i obyčejné rycí vidle. Ať provádíte aerifikaci jakýmkoli způsobem, nezapomeňte na zapískování, kterým se zemina odlehčí a snadněji přijme živiny i vlhkost. Případná holá místa je nutno znovu osít a nějakou dobu nesekat.

I trávník potřebuje hnojení

Pro podporu růstu a zvýšenou odolnost proti škůdcům a chorobám je potřeba trávník pravidelně hnojit. Pro růst nových výhonků je nutný dostatek dusíku, pro rozvinutí a zesílení kořenového systému fosfor a pro následný růst musíte trávníku dodat draslík a hořčík. Při pravidelném hnojení navíc bráníte prorůstání plevelů a mechů a také napadení chorobami a škůdci. S hnojením se začíná po provzdušnění trávníku hned na jaře, pak na přelomu května a června a doporučuje se i hnojení v srpnu. Hnojit je možno kompostem nebo speciálními hnojivy. Vždy se řiďte pokyny výrobce. Po hnojení se provádí důkladná zálivka.


Nádherný anglický trávník je snem každého zahrádkaře.
Zdroj: www.pixabay.com

Ruční zálivka nebo zavlažovací systém

Trávník musí být pravidelně zavlažován. Nemá totiž hluboký kořenový systém, a proto rychle vysychá. Pohromou je pro trávník dlouhé sucho, a pokud byste nedodali dostatek vláhy, trávník by vysychal a vznikla by holá místa, která je pak nutno znovu osadit. Ideální dobou pro zálivku je brzké ráno nebo pozdní večer. Ruční zalévání je u větších ploch značně náročné, takže se vyplatí investovat do zavlažovacího systému. Ten má možnost nastavení automatického zavlažování, takže se zálivkou nebudete mít žádnou práci.

Sekačka se stává nezbytností

K péči o trávník neodmyslitelně patří některý typ sekačky. Málokdo dnes již seká klasickou kosou nebo srpem. Správně zvolená sekačka a způsob sekání přispívají k udržení zdravého a kvalitního trávníku. Díky pravidelnému sekání bude trávník hustý, bez plevelů a bude tvořit nové výhony. Anglický okrasný trávník vyžaduje sekání do výšky 3-5 cm jednou nebo dvakrát týdně. To, jak často budete sekat, závisí na počasí a množství srážek. Důležité je nesekat příliš nakrátko, mohla by vzniknout holá místa, kterých se pak budete obtížně zbavovat. Za horkého a suchého léta se nechává tráva delší, aby lépe držela vlhkost. Těžko přístupná místa ošetříte se strunovou sekačkou nebo křovinořezem, na malé plochy je vhodná sekačka elektrická, u velkých ploch oceníte benzínový přístroj. Při sekání nezapomínejte na bezpečnost práce.

Plevel je nepřítelem trávníku

I přes veškerou péči nedokážete zabránit tomu, aby se ve vašem trávníku občas neobjevil plevel. Pokud plevel v trávníku ponecháte, počítejte s tím, že bude trávníku odebírat živiny. Plevelu se lze zbavit vytrháváním rukou nebo s pomocí speciálních nástrojů. Vždy je nutné dbát na to, aby byl plevel odstraněn i s kořeny. Lze využít i chemické přípravky, herbicidy. Pokud se pro ně rozhodnete, dbejte na správnou koncentraci a doporučení výrobce, jinak byste trávník mohli poškodit.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vřes
Zahrada
Vřes nesmí mezi podzimními ozdobami chybět

S příchodem podzimu náhle zjišťujete, že vaše zahrada přestává nabízet záplavu květů a vaše vázy a truhlíky již nebudou nabízet pestrý požitek zrakům domácích i kolemjdoucích. Lehce však můžete zaměnit kvetoucí rostliny za bohaté barevné květenství keříků vřesů či vřesovců. Ty mají bohaté využití jak v zahradě, tak na terasách, balkonech nebo …

trávník
Zahrada
Přípravu trávníku na zimu rozhodně nepodceňte

S přicházejícím podzimem se často smutně díváme na pomalu žloutnoucí trávník a představujeme si, jak se na jaře zase krásně zazelená a jak na něm budeme relaxovat. Svěžího a dokonalého trávníku se však dočkáme jen tehdy, budeme-li mu věnovat dostatek pozornosti a péče právě v tomto podzimním období. I trávník se …

Zahrada
Zahradní párty stan – všestranný společník

Milujete venkovní slavnosti na Vaší zahradě? Pak určitě dobře víte, že jejich největším nepřítelem je nestálé počasí. Déšť, vítr, nebo ostré slunce dokážou každému hostiteli připravit perné chvilky. Řešení je však velice jednoduché a elegantní – se zahradním stanem budete vždy připraveni čelit nástrahám rozmarné přírody. Všestranné využití Zahradní párty …