Víte, jak se starat o trávník?

Zahrada

S přicházejícím jarem jste se určitě postarali o všechny rostliny, stromy i keře. Vaše zahrada tak bude plodná, úrodná i krásná. Nezapomněli jste však na nezbytnou součást každé zahrady, která se může stát ozdobou okolí terasy, domu, předzahrádky či užitkovou plochou pro hry vašich dětí a zvířecích mazlíčků? Ano, řeč je o trávníku, který bývá často podceňován a jeho zelená krása mnohdy nedostane plnou možnost uplatnění. Přitom péče o trávník není až tak složitá a při správném postupu se budete radovat z užitečné i reprezentativní plochy, Je však potřeba počítat s tím, že o trávník je nutno pečovat po celý rok. Nejedná se o pouhé sekání přerostlé trávy, ale také hnojení, provzdušnění, doplňování a obnovování a podobně. Jak tedy vše naplánovat a provést?

Začněte ihned po zimním spánku

Na jaře začíná sezóna i pro trávník. Pro krásný celoroční vzhled je nutné trávník připravit a pak se o něj průběžně starat, zvláště tehdy, chcete-li mít pravý anglický trávník. Hned na jaře v počátcích růstu začněte se sekáním. Zbavte trávník mechu, listí a zbytků suché trávy, posbírejte z povrchu vše, co by se na trávníku nemělo nacházet. Můžete použít klasické hrábě nebo zahradní vysavač. Váš trávník tak bude mít dobrý začátek – bude moci dýchat a dobře zpracovávat živiny. Další péče o trávník zahrnuje prořezání, kterým se trávník současně provzdušňuje. To se provádí vertikutátorem, který trávník zbaví trávní plsti (jedná se o nepropustnou směs mechu, plevelu a staré trávy) a půdu nakypří do hloubky cca 3 cm. Naříznou se tak také kořeny, ty se rozvětvují a vytvářejí silný kořenový systém. Lepší bude i příjem tepla a vláhy.

Vertikutátor nebo aerifikátor

Milovníci nádherných trávníků ocení nejen vertikutátor, který trávník prořeže a který použijí alespoň dvakrát ročně (na jaře a na podzim). K regeneraci trávníku patří také dokonalé provzdušnění, se kterým pomáhá aerifikátor. U anglických trávníků a trávníků určených k reprezentaci či u poškozených travních ploch je provzdušnění nezbytné. Aerifikátor v půdě vytvoří kanálky, a tak usnadní přístup vzduchu a výživných látek. Jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena, proto je někdy lepší si tento přístroj pouze zapůjčit nebo si službu objednat. Chcete-li provzdušňovat malou plochu, stačí vám speciální vidle pro nadzvednutí drnů nebo i obyčejné rycí vidle. Ať provádíte aerifikaci jakýmkoli způsobem, nezapomeňte na zapískování, kterým se zemina odlehčí a snadněji přijme živiny i vlhkost. Případná holá místa je nutno znovu osít a nějakou dobu nesekat.

I trávník potřebuje hnojení

Pro podporu růstu a zvýšenou odolnost proti škůdcům a chorobám je potřeba trávník pravidelně hnojit. Pro růst nových výhonků je nutný dostatek dusíku, pro rozvinutí a zesílení kořenového systému fosfor a pro následný růst musíte trávníku dodat draslík a hořčík. Při pravidelném hnojení navíc bráníte prorůstání plevelů a mechů a také napadení chorobami a škůdci. S hnojením se začíná po provzdušnění trávníku hned na jaře, pak na přelomu května a června a doporučuje se i hnojení v srpnu. Hnojit je možno kompostem nebo speciálními hnojivy. Vždy se řiďte pokyny výrobce. Po hnojení se provádí důkladná zálivka.


Nádherný anglický trávník je snem každého zahrádkaře.
Zdroj: www.pixabay.com

Ruční zálivka nebo zavlažovací systém

Trávník musí být pravidelně zavlažován. Nemá totiž hluboký kořenový systém, a proto rychle vysychá. Pohromou je pro trávník dlouhé sucho, a pokud byste nedodali dostatek vláhy, trávník by vysychal a vznikla by holá místa, která je pak nutno znovu osadit. Ideální dobou pro zálivku je brzké ráno nebo pozdní večer. Ruční zalévání je u větších ploch značně náročné, takže se vyplatí investovat do zavlažovacího systému. Ten má možnost nastavení automatického zavlažování, takže se zálivkou nebudete mít žádnou práci.

Sekačka se stává nezbytností

K péči o trávník neodmyslitelně patří některý typ sekačky. Málokdo dnes již seká klasickou kosou nebo srpem. Správně zvolená sekačka a způsob sekání přispívají k udržení zdravého a kvalitního trávníku. Díky pravidelnému sekání bude trávník hustý, bez plevelů a bude tvořit nové výhony. Anglický okrasný trávník vyžaduje sekání do výšky 3-5 cm jednou nebo dvakrát týdně. To, jak často budete sekat, závisí na počasí a množství srážek. Důležité je nesekat příliš nakrátko, mohla by vzniknout holá místa, kterých se pak budete obtížně zbavovat. Za horkého a suchého léta se nechává tráva delší, aby lépe držela vlhkost. Těžko přístupná místa ošetříte se strunovou sekačkou nebo křovinořezem, na malé plochy je vhodná sekačka elektrická, u velkých ploch oceníte benzínový přístroj. Při sekání nezapomínejte na bezpečnost práce.

Plevel je nepřítelem trávníku

I přes veškerou péči nedokážete zabránit tomu, aby se ve vašem trávníku občas neobjevil plevel. Pokud plevel v trávníku ponecháte, počítejte s tím, že bude trávníku odebírat živiny. Plevelu se lze zbavit vytrháváním rukou nebo s pomocí speciálních nástrojů. Vždy je nutné dbát na to, aby byl plevel odstraněn i s kořeny. Lze využít i chemické přípravky, herbicidy. Pokud se pro ně rozhodnete, dbejte na správnou koncentraci a doporučení výrobce, jinak byste trávník mohli poškodit.

bonsai
Výstavy květin
Floria podzim – nenechte si ujít expozice vzácných bonsají

23Na konci září je ideální čas na návštěvu výstaviště v Kroměříži, koná se zde celostátní prodejní výstava s názvem Floria Podzim, která nabídne unikátní výstavu bonsai. Na se můžete na výstavě těšit? Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře, která zároveň nabídne výjimečnou mezinárodní expozici vzácných bonsají a suiseki. Na výstavě …

detske hriste
Zahrada
Rájem pro děti může být i zahrada

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí …

zahradni jezirko
Zahrada
Jak zadržovat vodu na zahradě

Současná sucha nás nutí k zamyšlení nad ekologičtějšími přístupy a k šetrnému zacházení s vodou nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Hospodaření s vodou na zahradě je stejně důležité jako snížení produkce odpadu nebo biologické pěstování plodin. Jak tedy šetřit vodou na zahradě, aniž by utrpěla zeleň a zhoršila …