Vánoční koření voní i léčí

vánoční koření
Ostatní

S blížícími se Vánocemi se rozzáří ulice, okna i domy spoustou světýlek a ve vzduchu je možno cítit zvláštní vůni, která je s tímto časem neodmyslitelně spjatá. Čerstvé jehličí, pryskyřice, purpura, františky, vonné svíčky a samozřejmě typické vánoční koření vytvářejí neopakovatelnou atmosféru svátků klidu a pohody venku i doma. Vánoční koření však neslouží jen k vytvoření zvláštního svátečního prostředí, ale prospívá i vašemu zdraví a psychice, což oceníte zvláště při předvánočním shonu a stresu. Lze ho také využít i při výrobě voňavých vánočních dekorací.

Koření pro sladkou i slanou kuchyni

Vánoční koření má většina lidí spojené s přípravou vánočních nápojů nebo s pečením cukroví a dalších typických sladkostí. Lze ho však využít i jinak – směsi těchto druhů koření se hodí i pro přípravu masových pokrmů, jídel z drůbeže nebo rybích specialit.  Nezbytné je například pro asijskou kuchyni. Ocení ho také ti, kdo mají zdravotní omezení v používání soli. Vánoční koření dokáže jídlo ochutit jiným způsobem a sůl tak nahradit.  Oblíbené je také při redukčních dietách, kdy pomáhá ve shazování nadbytečných kilogramů, což se právě v období Vánoc může hodit. Kromě chuti působí i na zrakové vjemy, je totiž velice dekorativní a může jídlo i dobarvit.

Vánoční koření prospívá i psychice

Vánoce jsou dobou změn nálady, vzrušení i silných emocí. Již z dětství si neseme spojení svátečního času právě s vůní vánočního koření. A tyto vůně mohou ovlivnit psychiku jedince, jeho pocity i náladu, uklidnit a zbavit nadbytku obav a stresu. Se správnou vůní získáte pocit poklidu, a pohody. To však platí jen tehdy, použijete-li skutečně kvalitní suroviny, například bio produkty, a vyhnete-li se nejrůznějším náhražkám. Získáte tak jedinečnou vůni a chuť, které si užíváme takřka výhradně v období Vánoc. Typickým vánočním kořením je například skořice, hřebíček, kardamom, anýz, badyán, koriandr, muškátový oříšek, zázvor, vanilka, šafrán nebo nové koření a samozřejmě také kůra z citronu nebo pomeranče.

vánoční koření

Vánoční koření prospěšné i vašemu zdraví

Každý druh koření může mít i zdravotní přínos. Záleží samozřejmě na vašem zdravotním stavu a množství, které při přípravě vánočních lahůdek použijete. Antibakteriální, antivirové a antimikrobiotické účinky má většina vánočního koření, také napomáhá při trávení, kolice, nadýmání nebo bolestech břicha a žaludečních potížích. Oceňována je také pomoc při revmatu, napětí svalů a nervů, nachlazení, kašli nebo nechutenství. Některé druhy koření účinkují jako afrodiziakum nebo podpora při snižování váhy. Chuť a vůně navíc přispívají ke zmírnění nervozity a odstranění stresu.

Exotická vanilka, skořice a hřebíček

Vanilka je jedním z nejdražších druhů koření, původem z Mexika. Používá se do cukroví, moučníků, nápojů i zmrzliny. Má výraznou sladkou vůni, která zmírní napětí a má relaxační účinky. Prokrvuje břišní dutinu a povzbuzuje smyslové vnímání.

Skořice je do různých pokrmů užívána již od dávných dob, je součástí jídel i nápojů. Je možno použít ji mletou i vcelku, celá skořice se hodí i k dekoračním účelům. Kromě již uvedených účinků snižuje skořice také hladinu cukru a cholesterol v krvi.

Ze Zanzibaru a Madagaskaru pochází hřebíček, který pomůže i v podobě čaje. Již naši předkové ho používali jako mírné anestetikum zvláště při bolestech zubů a dásní. Je protizánětlivý a zmírní také příznaky nachlazení.

zázvor

Badyán, anýz a zázvor nemohou o Vánocích chybět

Badyán je atraktivní svou podobou hvězdice. Voní podobně jako anýz. V období Vánoc je nedílnou součástí perníku, povidel, sušenek nebo nápojů. Lze ho najít i v lécích proti kašli nebo na koliku či revmatizmus. Je typický také pro čínskou a vietnamskou kuchyni.

Anýz, jinak také bedrník anýz, je příbuzný kopru. Už od středověku se používá v kuchyni i k lékařským účelům – do likérů, pečiva nebo čaje. Je výborný také jako podpora trávení. Proti nachlazení se užívá také kořen anýzu.

Zázvor je koření, které lze získat z oddenků rostliny. Používá se jak sušený, tak čerstvý. Má silné aroma i velmi výraznou chuť. Zázvor je typický pro čínskou i indickou kuchyni. Pomáhá při zažívacích potížích a pro posílení imunity.

Pravou chuť a vůni dodají i šafrán, koriandr a muškátový oříšek

Nezbytným kořením s vůní Vánoc je také šafrán. Jde o nejdražší koření, protože se sbírají jen tenká vlákna a tento sběr se musí provádět ručně. Oblíbený je ve Francii, Indii, Číně a dalších zemích. Příznivě ovlivňuje cévní systém i srdce a působí také proti nádorům.

Koriandr je znám již z Bible. Využívá se zvláště při pečení, používají se lístky i semena. Je protizánětlivý, posiluje imunitu a podporuje chuť k jídlu. Obsahuje antioxidanty a vitamíny, má protirakovinné účinky.

Muškátový oříšek je vlastně jen jádrem plodu. Patřil k vzácným druhům koření. Kromě kuchyňského použití v pečivu, sladkostech nebo polévkách je muškátový oříšek vhodný pro posílení nervové soustavy, při střevních potížích, revmatizmu a podobně.

Přečtěte si i další články na téma Vánoce a zahrada:

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pokojové rostliny
Pokojové rostliny
S čištěním vzduchu v bytě pomohou i rostliny

Prostředí kolem nás se neustále zhoršuje. Velkým problémem se stává kvalita vzduchu, která se výrazně podepisuje nejen na fyzickém zdravotním stavu, ale také na psychice. Špatná nálada, málo energie, obtížné dýchání, bolest hlavy, podrážděný nos, oči i pokožka, svědění uší, závratě či nevolnosti jsou jen částí důsledků znečištěného vzduchu. Stav …

Dýně hokaido
Zdraví
Dýně oceníte na zahradě i v kuchyni

S koncem srpna přichází doba, kdy je možno začít se sklizní dýní – zeleniny, která ještě stále není plně doceňovaná. Její pěstování je nenáročné, má velký zdravotní přínos a nabízí celou paletu možností, co z ní v kuchyni připravit. Jakou dýni si vyberete? Jak dýně úspěšně pěstovat a jak se dají jednotlivé druhy …

Masožravá rostlina
Kam na výlet
Výstava EXOTIKA 2018

Přijďte se ve dnech 24. až 28. října 2018 podívat na atraktivní výstavu exotických rostlin, teratijních zvířat, exotického ptactva a akvarijních rybek. Jste vášnivý chovatel nebo pěstitel? Přijďte zkonzultovat své chovatelské a pěstitelské úspěchy, ale i problémy do poradenských center na výstavě Exotika. V těchto centrech si můžete popovídat s …