I v zimě je na zahradě mnoho práce

zahradní nářadí
Zahrada

Jste nadšení zahrádkáři a dlouhá zima vás už nudí a nemůžete se dočkat jara? I leden s únorem nabízí mnoho možností práce na zahradě, takže si nekonečné čekání můžete zkrátit. Zahrada v zimě potřebuje vaši pomoc stejně jako v jiných ročních obdobích. Čemu se tedy v únoru věnovat? Pro některé dřeviny či okrasné stromy je tato doba ideální na prořezání. Nestihli jste zazimovat rostliny v kořenáčích? I to nyní můžete stihnout, stejně jako údržbu ptačích budek, opravu zahradního nářadí, úklid skleníku, přípravu půdy, dezinfekci květníků a mnoho dalších činností.

Příprava skleníku může být náročná

Pokud jste na podzim nevěnovali dostatek času úklidu skleníku, je únor vhodnou dobou pro přípravu na jarní sezónu. Jako první odstraňte zbývající rostliny i jejich zbytky. Pohnojte nebo vyměňte zeminu. Hnojení je doporučováno pouze tehdy, když nemrzne. Vhodným prostředkem je chlévská mrva nebo dobře rozleželý kompost, pokud tyto nemáte, využijte některé z umělých hnojiv. Dobrou volbou jsou hnojiva doplněná organickou hmotou, ta se však používají až na jaře. Vyndejte ze skleníku i z kůlny všechny květináče, včetně keramických. Květníky omyjte a zbavte všech nánosů. Vrátíte jim tak původní vzhled. Jen pozor na nádoby, ve kterých byly umístěny rostliny napadené škůdci, plísněmi nebo chorobami. Na ty je nutno použít i dezinfekční roztok, aby se zárodky škodlivin odstranily dokonale a nepřenesly se na nové sazenice. Pak už zbývá jen umýt skla a těšit se na nové pěstební úspěchy.

zahrada v zimě

Proč byste stromům a keřům měli dopřát zimní řez

Pokud jste přemýšleli o tom, co dělat v zimě, a rozhlíželi se po zahradě, určitě jste nepřehlédli ovocné stromy a keře. Některé druhy ovocných stromů vyžadují prořezání právě v zimě. Jde především o jádroviny, tedy jabloně a hrušně, kterým vyhovuje řez v době klidu, Se zimním řezem se mnohem snadněji vyrovnají, a navíc není nebezpečí napadení oslabených rostlin škůdci nebo chorobami. Řez by se však neměl provádět, pokud by teploty byly velmi nízké. Tím by došlo k poranění větví, pod vlivem mrazu jsou tužší a při řezu se jejich pletivo poškozuje. Rány se pak velice těžko hojí.

Jak při řezu postupovat?

Připravte si potřebné nástroje, nůžky nebo pilky by měly být ostré a čisté. Promyslete si předem, jakého tvaru chcete řezem dosáhnout, podle toho budete volit vhodný postup. Začněte vždy větvemi, které jsou suché nebo nesou stopy poškození. Zbavte se také slabších nebo přebytečných výhonů, vaším cílem je vzdušná koruna. Proto odstraňujte i výhony, které převyšují nebo utiskují terminální větev. Podobně lze zmladit a provzdušnit i některé druhy okrasných odolnějších keřů. Většinou se jedná o rychle rostoucí druhy. Ani ty však neupravujte v nízkých teplotách. Vyhněte se také rostlinám, které mají sklony k namrzání. U nich je nutné vyčkat na dobu, kdy rostlina nasadí na pupeny a vy tak poznáte, které větve jsou živé a které je naopak vhodné odstranit. Klasicky se takto postupuje u mochen, svíd a tavolníků.

krmítko

Zahrada v zimě patří i ptákům

K sympatickým pracím na zahradě v zimě patří také péče o malé opeřené pomocníky, kteří vám pomáhají s likvidací škůdců. V únoru bývá často zahrada zasypaná sněhem a ptáci nemají šanci najít přirozenou potravu. Přilepšení můžete vyrobit sami nebo koupit některou ze specialit nabízených v obchodech. Lojové koule nebo různá semínka jistě pomohou ptáčkům překonat doby sněhu a mrazu. Pravidelně také kontrolujte stav krmítka, mohlo by potřebovat opravu. Krmit přestaňte v době, kdy se otepluje, abyste nenarušili přirozený koloběh ptačího života. Při ošetřování stromů, keřů i opravách krmítka šetřete trávník – v době vegetačního klidu se vyplatí na trávník vstupovat co nejméně, zvláště šlápnutí za mrazu zbavuje půdu vzduchu a hrozí napadení sněžnou plísní.

 

Přečtěte si i další články na téma zahrada v zimě:

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sněženky
Zahrada
Únor je pro zahrádkáře začátkem sezóny

I když všude okolo je ještě zima, mrzne, leží sníh nebo je sychravo a bláto, zahrádkář rozhodně nemůže jen odpočívat. Právě únorové přípravy rozhodují o budoucí bohaté úrodě a zahradě plné květů. I v zimě je co dělat, i když se nebude jednat jen přímo o práce na zahradě, ale o …

holínky DRY WALKER
Zahrada
Ukončeno – Soutěž o zateplené holínky DRY WALKER

Soutěžte s námi o holínky DRY WALKER! Každý správný zahradník by měl mít doma holínky. A což teprve v tom dnešním počasí? Začalo nám období plískanic, bláta a roztátého sněhu. Do tohoto počasí jsou na zahradu ideální zateplené ultralehké holínky. Holínky využijte nejenom na podzim, v zimě, ale po celý …

krmítko
Zahrada
Krmítko pro ptáky nemůže v zahradě chybět

S podzimem přichází doba, kdy některé druhy ptáků, které jste po celé jaro a léto s potěšením sledovali, odlétají za potravou a příznivějším podnebím do jižních krajů. Mnoho krásných a užitečných opeřenců však u nás zůstává a určitě si zaslouží naši pomoc při obtížném zimním hledání potravy. Váš příspěvek k snadnější obživě uvítají …