Únor je pro zahrádkáře začátkem sezóny

sněženky
Zahrada

I když všude okolo je ještě zima, mrzne, leží sníh nebo je sychravo a bláto, zahrádkář rozhodně nemůže jen odpočívat. Právě únorové přípravy rozhodují o budoucí bohaté úrodě a zahradě plné květů. I v zimě je co dělat, i když se nebude jednat jen přímo o práce na zahradě, ale o přípravu sazenic pro novou sezónu nebo průběžnou údržbu. Předpěstovat lze zeleninu i květiny, prořezávat můžete některé stromy i keře a při procházce pomalu se probouzející zahradou se dají udělat určité úpravy a opravy. Přitom určitě budete obdivovat první jarní rostliny, například čemeřice, sněženky, bledule nebo krokusy.

Únorová zahrada za oknem

Únor je měsícem vhodným především pro časné výsevy. Když dodržíte správný postup a zabezpečíte ty nejlepší podmínky, můžete se později radovat ze zdravých a krásných výpěstků. Začíná se výsevem rané zeleniny, hlavně paprik, salátu, celeru, lilku či brokolice. Chcete-li brzy sklízet, předpěstujte si také petržel, cibuli nebo rajčata. Také některé druhy květin vyžadují dostatečně dlouhou dobu pro svůj vývoj. Únorový výsev se hodí například pro petúnie, plamenky, hledíky, lobelky i dosny. Vhodným místem pro umístění výsevů je parapet na okně, zimní zahrada, teplé pařeniště nebo skleník s vytápěním.

sazenice

Co vyžaduje únorový výsev

Začněte přípravou substrátu. Výsev nebude mít zapotřebí velké množství živin, semínka pro klíčení a vzejití semen potřebují jen málo. Ocení však lehkou a vzdušnou půdu, kterou získáte smícháním klasické zeminy s menším množstvím písku, trochou rašeliny a kompostu a přidáním odlehčujících částeček třeba polystyrénu nebo perlitu. Pokud si nejste jisti, zakupte speciální zeminu určenou právě pro výsevy. Semínka vyžadují pravidelné rosení, a hlavně dostatek světla. To může být i umělé. Úspěch záleží i na volbě semínek. Je možno použít i starší semínka, u nich je však nutno přezkoušet klíčivost.

I klíčení a vzejití lze urychlit

Pokud jsou semínka v pořádku, začnou ve vlhké zemině klíčit. Chcete-li klíčení zrychlit, můžete je ještě před setím namočit. Některým semínkům stačí pár hodin, některá potřebují i více dní. Záleží vždy na rozměrech semene, jeho vlastnostech, a zvláště na síle vrchní vrstvy, slupky. Nejdelší dobu máčení mají petržel, mrkev nebo cibule. Voda při máčení se mění nejméně dvakrát za den. U teplomilných druhů by měla být i voda na namáčení teplejší. To platí hlavně pro výsev rajčat. Po dostatečné době namáčení je dobré semínka lehce osušit, nesmí však vyschnout úplně. Do vody na namáčení je možno přidat bylinky, které semena ochrání a také posílí.

sazenice

Zajistěte si dostatek jarní zeleniny

I když se radujete z prvních květů sněženek a krokusů, které dokáží proniknout i sněhovou vrstvou, neměli byste zapomínat na užitkovou zahradu. První sazenice, které můžete přemístit na venkovní záhony, jsou ředkvičky. Na jaře vám navíc dodají cenné vitamíny a minerály a v salátech si na nich mimořádně pochutnáte. Podobně lze zacházet s ranou karotkou, ta je však méně odolná proti mrazu. Proto je potřeba sledovat venkovní teplotu a teplotu půdy i přeměřit. Zeminu na záhonech lze ohřát překrytím fólií několik týdnů předem. Na konci února lze v teplejších oblastech začít s nakličováním brambor pro jarní výsadbu.

I stromy a keře potřebují péči

Když mrazy povolí, nastává vhodný čas pro prořezávku keřů a stromů. Únorové prosvětlení je cenné pro rybízy i okrasné keře. Pěstujete víno? Pak nezapomínejte na vinohrad, ve kterém nastává doba prořezu také v únoru. V den prořezu nesmí být mráz. V tomto čase se začíná i přihnojovat, odstraňovat zbytky spadaného listí a roubovat. Pro nové stromy a keře lze připravit jámy, připravit opory a můžete se věnovat také trávníku, ovšem až v době, kdy nebude mrznout. Pak lze také upravit záhony a přeházet kompost.

 

Přečtěte si i další články na téma zahrada v zimě:

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

 

zahradni_naradi
Zahrada
Kvalitní zahradní nářadí je ideálním dárkem pro kutila

Každý milovník zahrady nebo šikovný kutil potřebuje pro svého koníčka určité kousky nářadí. Na zahradě je co dělat po celou sezónu i mimo ni, od pletí a sekání přes prostřihávání, hnojení, sázení a uklízení až k celkové péči o jednotlivé části zahrady. Aby tyto práce opravdu přinášely potěšení, je potřeba …

masozrava-rostlina
Zahrada
Jaké zásady dodržovat při pěstování masožravých rostlin

Okouzlily vás exoticky působící rostlinky, které navíc poslouží jako mucholapka, ale máte obavy, že byste péči o ně nezvládli? Není se čeho bát, i mezi masožravými rostlinami jsou takové druhy, které zvláštní nároky nemají a mnohdy jejich pěstování snadnější, než u některých pokojovek. Stačí si vybrat správné druhy vhodné i …

Morusovnik
Zahrada
Moruše – zajímavé ovoce i unikátní superpotravina

Moruše je ovoce, které v současnosti opět přichází do módy. Přitom to v minulosti byly velmi oblíbené plody, ať se již jednalo o moruše bílé, černé nebo červené. Byly vyhledávány pro vysoký obsah vitamínů  a minerálů, takže byly sušeny i zavařovány, aby je bylo možno používat po celý rok. Morušové stromy, které …