Cibuloviny můžete vysadit i na jaře

begónie
Zahrada

Jarní zahradu bez cibulovin si již neumíme představit. S napětím čekáme, kdy naše zahrady ozdobí sněženky a bledule, krokusy, a brzy po nich se přidají hyacinty, narcisky, tulipány a další typické jarní květiny. Ideální dobou pro výsadbu většiny těchto druhů bývá podzim, ale pokud jste v tomto období na zahradu neměli čas nebo z nějakých důvodů nemohli jarní cibuloviny vysadit, nemusíte si zoufat. I s jarní výsadbou můžete být úspěšní, pokud dodržíte několik základních pravidel.

Začněte u výběru cibulek

Ať nakupujete v zahradních centrech, zahradnictvích nebo u soukromníků, dbejte na pečlivý výběr cibulek. Dejte přednost větším kusům, u kterých je jisté, že budou mít velké silné květy. Pozor na poškození, známky hniloby nebo plísně. U takto postižených cibulovin se květů nedočkáte, protože je choroby zcela zničí a také mohou nakazit zdravou výsadbu. Proto se vyhněte nákupu sáčkovaných jarních cibulovin v supermarketech, zde záruku kvality nemáte. Jakmile přinesete cibulky domů, uložte je volně v suchu a temnu.

Kdy sázet cibuloviny

Jarní květiny, které rostou z cibulek, se obvykle vysazují na podzim, většinou v září a v říjnu. To se dělá proto, aby cibulky měly čas zakořenit. Pokud by totiž neměly dostatečně vyvinutý kořenový systém, byly by rostlinky vytáhlé a nekvetly by. Proto se pro jarní výsadbu doporučují rychlené druhy jarních květin, které však mohu být choulostivější a určitě nepatří k nejlevnějším. Potřebují také patřičně přihnojenou a upravenou zeminu a první čas na zahradě mohou strávit v truhlících.

Kam umisťovat jarní cibuloviny

Mnoho zahrádkářů se inspiruje tradiční výsadbou těchto jarních květin, kterým dávaly přednost už naše babičky. Ty je vysazovaly do záhonových skupin a upravovaly jimi vytvořené obrazce podle potřeby. Jinou možností je výsadba mezi další trvalky, kde se záhony nemulčují a rostlinám se ponechává volnost růstu. Cibuloviny však můžete vysazovat i do trávníků volně nebo do různých uskupení. Ideální volbou je v takovém případě výsadba pod listnaté stromy nebo vysoké keře, kde budou mít dostatek slunečního svitu i stínu a budou zde chráněné.

jiřiny

Jaké podmínky cibulovinám zajistit

Chcete-li cibulkám zajistit ideální podmínky, musíte jim důkladně připravit půdu. Nejvhodnější je propustná a živná půda. Jarní cibuloviny rozhodně nepatří do štěrkovitých půd, které nepropouští vodu nebo jsou příliš suché. Ještě před výsadbou je potřeba půdu provzdušnit a nakypřit. Jestliže máte v zahradě příliš těžkou půdu, zkuste ji vylepšit pomocí písku nebo perlitu. Můžete ji i přihnojit, ale nikdy nepoužijte čerstvou mrvu. Riskovali byste vznik houbového onemocnění. Dostatek dusíku, který jarní cibuloviny potřebují, zajistíte přidáním dusíkatých hnojiv brzy po výsadbě a pak ještě v opakovaných dávkách.

Jak se jarní cibuloviny vysazují

Cibulky můžete vysadit buď do záhonu volně nebo ve speciálních koších pro výsadbu. Hloubka se většinou volí kolem 1,5 až 2,5 násobku cibule. Vysazují se cibulky samostatně nebo ve větších skupinkách, které jsou mnohem efektnější. Výsadba v koších se vyplatí při vyzvedávání cibulek z půdy, protože tak máte všechny kousky pohromadě. Ještě před výsadbou lze cibulky namořit, tím se posílí jejich vitalita a zajistíte si lepší zakořenění. Rozestupy při výsadbě jsou u různých druhů odlišné, záleží také na tom, jakého výsledného efektu chcete dosáhnout.

I následná péče o cibuloviny je důležitá

Po výsadbě je potřeba dbát na dostatečnou zálivku. Ta se nedělá jen na jaře, ale pravidelně po celý čas vegetace. Když jarní cibuloviny odkvetou a zavadají, je potřeba cibulky vyrýt, pouze menší cibulky se na stanovišti ponechávají několik sezón, aby měly čas zesílit. Během vegetace vyžadují ještě dvojí dohnojení. Cibuloviny v trávníku se nevyjímají, záhonové potřebují čas na zatažení. Zasychající listy není dobré odstřihávat, lepší je nechat je přirozeně zaschnout. Rozhodně se neodtrhávají, hrozí poranění cibule. Dobře ošetřené a uložené cibulky se vám odmění kvetoucí krásou i v dalších letech.

Přečtěte si také další články na téma Jaro na zahradě:

 

Zdroj: www.pixabay.com

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

postřikovač
Zahrada
Postřikovač je pomocníkem v každé domácnosti

Postřikovače již dávno nepatří pouze do výbavy zahrádkáře. Neobejde se bez nich ani domácí kutil nebo hospodyňka, protože je také neocenitelným pomocníkem v domácnosti. Úklid nebo rosení květin si již bez ručního postřikovače neumíme představit. Tento šikovný přístroj oceníte i v domácí dílně a při spoustě dalších činností – možnosti jeho využití …

sněženky
Zahrada
Únor je pro zahrádkáře začátkem sezóny

I když všude okolo je ještě zima, mrzne, leží sníh nebo je sychravo a bláto, zahrádkář rozhodně nemůže jen odpočívat. Právě únorové přípravy rozhodují o budoucí bohaté úrodě a zahradě plné květů. I v zimě je co dělat, i když se nebude jednat jen přímo o práce na zahradě, ale o …

zahradní nářadí
Zahrada
I v zimě je na zahradě mnoho práce

Jste nadšení zahrádkáři a dlouhá zima vás už nudí a nemůžete se dočkat jara? I leden s únorem nabízí mnoho možností práce na zahradě, takže si nekonečné čekání můžete zkrátit. Zahrada v zimě potřebuje vaši pomoc stejně jako v jiných ročních obdobích. Čemu se tedy v únoru věnovat? Pro některé dřeviny či okrasné …