
Milujete papriky, ale neuspokojuje vás jejich nákup v supermarketu nebo na tržnici, a zatoužili jste vypěstovat si své vlastní plody? Skoro každý z nás zná způsob, jak při pěstování paprik postupovat, ale zvládnutí teorie neznamená zaručenou kvalitní úrodu. Bez správné, a hlavně pravidelné péče nebudou výsledky odpovídat vašim představám a pak se domácí pěstování paprik ani nevyplatí. Jak tedy na výsev a následné pěstování paprik ve skleníku i bez něj? Začněte výběrem vhodných odrůd.
Jaké jsou základní rozdíly mezi jednotlivými odrůdami
Odrůd paprik, které byste si mohli sami vypěstovat, je mnoho, výběr vůbec není jednoduchý. Pomůže vám několik pravidel pro správnou volbu. Prvním a nejdůležitějším bude chuť, kterou u paprik očekáváte. Přitom si budete vybírat mezi paprikami pálivými, sladkými či ostrými. Jiným kritériem je barva plodu, ta má význam spíše estetický. Významné jsou podmínky, jejichž zajištění bude rostlina vyžadovat, a její umístění. Vysoký výnos a odolnost proti škůdcům a chorobám vám pak nabídnou hybridní odrůdy, které jsou stejně náročné jako ty klasické.
Začněte s výsevem paprik ve správný čas
Po volbě vhodné odrůdy papriky přichází čas pro výsev semínek. S výsevem je možno začít brzy, většinou v lednu nebo v únoru. Doba jejich vegetace je totiž dlouhá. Bez ohledu na vybranou odrůdu je výsev vždy stejný. Semena se nejprve namočí, ideálně na 10–12 hodin. Vysévá se do připravené nádoby s hlinitou až hlinitopísčitou zeminou. Je možno použít i perlit, který vám zaručí absenci choroboplodných zárodků a míchá se se zeminou bohatou na živiny. Truhlík nebo květináč se pak zakryje fólií. Dobrou volbou jsou i rašelinové válečky. Teplotu je potřeba udržovat na 23–25 stupních. To platí i pro pěstování paprik ve skleníku.
Od semínka k sazenici
Papriky můžete pěstovat na zahradě, ve skleníku nebo i v truhlíku na parapetu. Chcete-li si vypěstovat vlastní sazenice, budete po výsevu muset dodržet určitá pravidla. V nádobě s výsevem musí být dostatečné vlhko a teplo, což zajistí také přikrytí nádoby fólií. Klíčení trvá přibližně 14 dní, ze semínek pak vyrůstají rostlinky. Když jsou rostliny větší, lze odstranit krycí fólii. Poté, co na rostlinách budou viditelné děložní lístky, lze snížit teplotu. Je to také čas pro první ošetření proti plísním a chorobám. Stále je nutno dbát o pravidelnou zálivku, půda nikdy nesmí úplně vyschnout. Semenáčky se pak rozsadí do větších jednotlivých nádob.
Kdy vysadit sazenice a jak o ně pečovat
Pouze silné sazenice patří na vybrané stanoviště. Ve skleníku můžete očekávat bohatou úrodu dříve. Pravděpodobně bude také bohatější než venku. Ven se papriky vysazují až v květnu, kdy je již zažehnáno ohrožení mrazem. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být přibližně 45 cm. Již od výsadby papriky potřebují pravidelné přihnojení, jsou poměrně náročné na živiny. Pokud jste s výsevem paprik počítali, připravili jste si půdu již na podzim přidáním kompostu. V jiném případě zakupte obohacenou půdu určenou právě pro pěstování paprik. Zalévejte pouze odstátou a vlažnou vodou a dbejte na stálou vlhkost vzduchu.
Živiny a ochrana před škůdci
Každý zahrádkář, který se chce těšit z kvalitních a chutných plodů, musí dbát, aby papriky měly stálý přísun živin po celou dobu růstu. Dobře připravená, pohnojená a propustná půda a slunečné stanoviště chráněné před větrem patří k základním podmínkám pro dobrou úrodu paprik. Papriky potřebují vlhkost, ta však přitahuje velké množství škůdců a může být příčinou chorob. Sazenice je proto potřeba ochránit postřikem. Rozhodně se vyplatí provést ho včas a preventivně a budoucí sklizeň tak včas ochránit.
Přečtěte si i další články o pěstování zeleniny:
- Chilli papričky můžete pěstovat i bez předcházejících zkušeností
- S pěstováním zeleniny začněte již v březnu
- Vypěstovat si vlastní rajčata zvládne každý zájemce
Zdroj obrázků: www.pixabay.com