Jak pěstovat magnolie

magnolie
Zahrada

Hledáte-li strom, který je celoročně dekorativní a v období květu neskutečně přitažlivý, je právě pro vás magnolie tou nejlepší volbou. Kvetoucí magnolie se okamžitě stane dominantou každé zahrady, její dokonalá koruna a svěží zeleň listů pak zdobí své okolí od jara do podzimu. Kráska rozšířená především v Americe, východě Asie a také v Himalájích zdobí i naše zahrady. Většinou jde o opadavé druhy. Existují i stálezelené dřeviny, které jsou typické pro Středomoří, u nás však nemusí přežít tuhé zimy.

Široká paleta druhů, celá škála barev

Magnolie svou krásou okouzluje stále, proto často její jméno nesou nejrůznější výrobky, stavby či zařízení, jako jsou například restaurace či cukrárny. Třeba Magnolie Orlová zvolila svůj název právě pro blízkost několika těchto majestátních a nádherně kvetoucích stromů, které pohladí zrak i duši každého návštěvníka. I bez květů zaujme velikými nádherně zelenými listy a našedlými plstnatými pupeny. Okouzlující jsou především velké a pevné květy, které působí dojmem, jako by je vytvořila ruka umělce. Mohou mít bílou barvu, růžovou, růžovofialovou, načervenalou nebo nažloutlou. Málokdo však zná šišticovité souplodí, které má také výraznou barvu.

Magnolie potřebuje prostor

Pokud uvažujete o pěstování magnolie, musíte mít na paměti, že se jedná o dřevinu, vyžadující dostatek prostoru. Vynikne tedy jako samostatně stojící dřevina, která se bude moci volně rozprostírat do všech stran. S konečnou velikostí je tedy nutno počítat již při plánování místa pro výsadbu. Ideálním prostředím je trávník, vhodně doplněný jehličnany v pozadí. Magnolie mají rády teplo, prospívají především na slunečných místech a vyžadují ochranu před mrazem a větrem. V polostínu méně kvetou a květy jsou menší. Vhodná je stále vlhká půda, kvalitní a plná živin. Musí být také hlinitá a dobře propustná.

 

magnolie
Kvetoucí magnolie prozáří vaší zahradu.
Zdroj: www.pxhere.com

Jak magnolie vysazovat

Magnolie se vysazují podobně jako ovocné stromy. Pro sadbu je potřeba vykopat větší jámu, do které se přidá vyzrálý kompost nebo rašelina. Sazenice se nesmí umístit příliš hluboko. Po vysazení potřebuje magnolie pravidelnou zálivku a v počátku také kyselejší půdu. Vyhněte se okopávání, dřevina má mělké kořeny, které byste mohli poškodit. Pro udržení vlhkosti je vhodné pokrýt okolní povrch mulčem, trávou nebo listím. Na podzim pak zajistěte dostatek živin přidáním kompostu a ochraňte stromek proti mrazu.

Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro

Zakoupíte-li rostlinu v kontejneru nebo s větším balem, můžete ji vysadit kdykoli. Ideálním obdobím je však jaro, tedy březen nebo duben, kdy se začínají vyvíjet pupeny. Dalším vhodnou dobou pro sázení je podzim, ovšem pouze pro magnolie, které mají kvalitní a dostatečný kořenový bal, který je potřeba ještě před zakoupením zkontrolovat, zda nevyschl. Pokud by se větve sazenice nerozkládaly do stran pravidelně, je možno je upravit zkrácením nad pupenem. U větších a starších dřevin už se pak řez neprovádí, pouze se odstraňují poškozené větve.

Magnolie vyžadují dostatek živin

I když magnolie nemívají mnoho problémů se škůdci a chorobami, trpívají často nedostatkem železa v půdě a přebytkem vápníku. To se projevuje nažloutlými listy. Proto je vhodné živiny doplňovat kapalným hnojivem nebo hnojivem určeným přímo pro dřeviny. Možné je také přihnojování postřikem na list, to je potřeba pravidelně opakovat. Magnolii si můžete vypěstovat sami i z pecky, jedná se však o poměrně náročný a zdlouhavý úkon. Nejjednodušším způsobem, jak magnolie pěstovat, je zakoupení kvalitní sazenice u ověřeného prodejce. Jen tak si zajistíte, že magnolie bude prospívat a bude vám dělat radost po mnoho let.

 

Přečtěte si i další články o zahradě

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

balkonove kvetiny
Zahrada
Květiny na balkoně prozáří váš domov

Každý balkon vypadá lépe, je-li zkrášlen velkým množstvím barevných květů, které se přelévají přes jeho zábradlí. Jako živou dekoraci můžete použít nejrůznější trvalky i letničky pestrých barev, zajímavé mohou být i jejich listy. Okrasné rostliny můžete umístit do květináčů, truhlíků nebo dekorativních nádob. Lze je využít i jako stínidlo nebo …

jahody
Zahrada
Je pravý čas začít s pěstováním jahod

Milujete vůni, chuť a nádhernou červenou barvu zralých jahod? Umělohmotné krabičky s napůl zelenými plody bez očekávané chuti a s plísní navíc, které nabízí v zimě obchody, vás rozhodně neuspokojují? Pak si vypěstujte své vlastní jahody na zahradě nebo doma na balkoně či terase – v květináči nebo truhlíku. Převislé jahody lze místiti do …

Výstavy květin
VALAŠSKÁ ZAHRADA – největší zahradnické trhy na Valašsku

Přijďte se podívat na zahradnické trhy do Rožnova pod Radhoštěm, od pátku 3.5. do neděle 5.5.2019 se zde koná již 10 ročník tradičních zahradnických trhů Valašská zahrada. Během jednoho víkendu se na Valašsko sjedou tisíce zahrádkářů a chalupářů z celé republiky, ale i ze Slovenska. A není divu, lákadel je …