Jak pěstovat magnolie

magnolie
Zahrada

Hledáte-li strom, který je celoročně dekorativní a v období květu neskutečně přitažlivý, je právě pro vás magnolie tou nejlepší volbou. Kvetoucí magnolie se okamžitě stane dominantou každé zahrady, její dokonalá koruna a svěží zeleň listů pak zdobí své okolí od jara do podzimu. Kráska rozšířená především v Americe, východě Asie a také v Himalájích zdobí i naše zahrady. Většinou jde o opadavé druhy. Existují i stálezelené dřeviny, které jsou typické pro Středomoří, u nás však nemusí přežít tuhé zimy.

Široká paleta druhů, celá škála barev

Magnolie svou krásou okouzluje stále, proto často její jméno nesou nejrůznější výrobky, stavby či zařízení, jako jsou například restaurace či cukrárny. Třeba Magnolie Orlová zvolila svůj název právě pro blízkost několika těchto majestátních a nádherně kvetoucích stromů, které pohladí zrak i duši každého návštěvníka. I bez květů zaujme velikými nádherně zelenými listy a našedlými plstnatými pupeny. Okouzlující jsou především velké a pevné květy, které působí dojmem, jako by je vytvořila ruka umělce. Mohou mít bílou barvu, růžovou, růžovofialovou, načervenalou nebo nažloutlou. Málokdo však zná šišticovité souplodí, které má také výraznou barvu.

Magnolie potřebuje prostor

Pokud uvažujete o pěstování magnolie, musíte mít na paměti, že se jedná o dřevinu, vyžadující dostatek prostoru. Vynikne tedy jako samostatně stojící dřevina, která se bude moci volně rozprostírat do všech stran. S konečnou velikostí je tedy nutno počítat již při plánování místa pro výsadbu. Ideálním prostředím je trávník, vhodně doplněný jehličnany v pozadí. Magnolie mají rády teplo, prospívají především na slunečných místech a vyžadují ochranu před mrazem a větrem. V polostínu méně kvetou a květy jsou menší. Vhodná je stále vlhká půda, kvalitní a plná živin. Musí být také hlinitá a dobře propustná.

 

magnolie
Kvetoucí magnolie prozáří vaší zahradu.
Zdroj: www.pxhere.com

Jak magnolie vysazovat

Magnolie se vysazují podobně jako ovocné stromy. Pro sadbu je potřeba vykopat větší jámu, do které se přidá vyzrálý kompost nebo rašelina. Sazenice se nesmí umístit příliš hluboko. Po vysazení potřebuje magnolie pravidelnou zálivku a v počátku také kyselejší půdu. Vyhněte se okopávání, dřevina má mělké kořeny, které byste mohli poškodit. Pro udržení vlhkosti je vhodné pokrýt okolní povrch mulčem, trávou nebo listím. Na podzim pak zajistěte dostatek živin přidáním kompostu a ochraňte stromek proti mrazu.

Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro

Zakoupíte-li rostlinu v kontejneru nebo s větším balem, můžete ji vysadit kdykoli. Ideálním obdobím je však jaro, tedy březen nebo duben, kdy se začínají vyvíjet pupeny. Dalším vhodnou dobou pro sázení je podzim, ovšem pouze pro magnolie, které mají kvalitní a dostatečný kořenový bal, který je potřeba ještě před zakoupením zkontrolovat, zda nevyschl. Pokud by se větve sazenice nerozkládaly do stran pravidelně, je možno je upravit zkrácením nad pupenem. U větších a starších dřevin už se pak řez neprovádí, pouze se odstraňují poškozené větve.

Magnolie vyžadují dostatek živin

I když magnolie nemívají mnoho problémů se škůdci a chorobami, trpívají často nedostatkem železa v půdě a přebytkem vápníku. To se projevuje nažloutlými listy. Proto je vhodné živiny doplňovat kapalným hnojivem nebo hnojivem určeným přímo pro dřeviny. Možné je také přihnojování postřikem na list, to je potřeba pravidelně opakovat. Magnolii si můžete vypěstovat sami i z pecky, jedná se však o poměrně náročný a zdlouhavý úkon. Nejjednodušším způsobem, jak magnolie pěstovat, je zakoupení kvalitní sazenice u ověřeného prodejce. Jen tak si zajistíte, že magnolie bude prospívat a bude vám dělat radost po mnoho let.

 

Přečtěte si i další články o zahradě

masozrava-rostlina
Zahrada
Jaké zásady dodržovat při pěstování masožravých rostlin

Okouzlily vás exoticky působící rostlinky, které navíc poslouží jako mucholapka, ale máte obavy, že byste péči o ně nezvládli? Není se čeho bát, i mezi masožravými rostlinami jsou takové druhy, které zvláštní nároky nemají a mnohdy jejich pěstování snadnější, než u některých pokojovek. Stačí si vybrat správné druhy vhodné i …

Morusovnik
Zahrada
Moruše – zajímavé ovoce i unikátní superpotravina

Moruše je ovoce, které v současnosti opět přichází do módy. Přitom to v minulosti byly velmi oblíbené plody, ať se již jednalo o moruše bílé, černé nebo červené. Byly vyhledávány pro vysoký obsah vitamínů  a minerálů, takže byly sušeny i zavařovány, aby je bylo možno používat po celý rok. Morušové stromy, které …

podzimni_zahrada
Zahrada
5 věcí, na které v podzimní zahradě nesmíte zapomenout

Podzim je pro každého zahrádkáře náročným obdobím. Právě v tomto čase se rozhoduje o úrodě a zelené a kvetoucí zahradě příští sezóny. Zahrada se musí připravit na zimní odpočinek, odstraňují se zbytky rostlin, kypří záhony, sázejí rostliny a obecně se provádějí důležité práce, díky kterým bude vaše zahrada krásná hned od …