Proti okurkové plísní pomůže jedině prevence

okurka
Zahrada

Těšíte se na bohatou úrodu okurek nakládaček, ale na listech rostlin se objevily skvrny žlutozelené barvy? To je okamžik, kdy se poleká každý zkušený zahrádkář. Skvrny totiž znamenají napadení okurkovou plísní. Tato choroba si nevybírá, napadá rostliny na záhonech a stejná je i plíseň na okurkách ve skleníku. Co znamená, když vaše sazenice postihne právě plíseň okurková? Skoro vždy následuje úhyn rostlin, takže o plody své práce přijdete. Navíc onemocnění patří do skupiny přenosných chorob, proto vás může připravit i o další plodiny. Nejčastěji napadá okurky, ale i rajčata.

Jak poznat plíseň na okurkách

Plíseň na listech okurky lze poznat velice snadno. Začíná na povrchu listů, kde se objeví flíčky žlutozelené barvy. Typické je ohraničení skvrn žilkami listů. Postupem času skvrn stále přibývá. Na spodní straně listů lze pozorovat, jak plíseň na listech okurky vytváří podhoubí. To mívá obvykle šedofialovou barvu. Tato část listů postupně hnědne, celé listy a následně i rostliny odumřou. Smiřte se s tím, že onemocnění nezlikvidujete a rostliny nezachráníte. Jediným řešením je nová výsadba na vhodné stanoviště, větrání, postřik, zkrátka včasná prevence. Více informací o škůdcích okurek si můžete přečíst zde.

Plíseň okurková se šíří rychle

Plíseň sice v našich podmínkách nepřezimuje, ale snadno se šíří pomocí větru i ze vzdálených oblastí. K rozšíření výrazně napomáhá vlhko a vyšší teplota. V takovém případě stačí i jen několik hodin k tomu, aby se plíseň silně rozšířila. Výtrusy plísně se usadí na listech, kde uvolní infikující spory. Ty se průduchy listů dostanou do organizmu rostliny a zde začnou své zhoubné působení. Preventivně vysazujte okurky na volné záhony tam, kde je dostatečné proudění vzduchu a velké množství slunce, takže vlhkost na listech se nedokáže dlouho udržet. Pokud vás straší plíseň na okurkách ve skleníku, dbejte na důkladné pravidelné větrání. Po výsadbě nebo již i na počátku napadení lze použít chemické přípravky pomocí postřikovače.

Vyzkoušejte tradiční triky a tipy

okurka

Vycházejte z přirozených vlastností okurek. Jedná se o rostliny popínavé, poskytněte jim tedy dostatečnou oporu, konstrukci nebo síť. Okurky tak budou mít dostatek vzduchu a na listech se nebude držet vlhkost. Rostliny tak budou obecně odolnější proti nemocem, které vznikají ve vlhkém prostředí. Zkušení zahrádkáři okurky na záhonech i ve skleníku vyvazují, aby dosáhli dokonalého provětrání porostu a zaručili si bohatou sklizeň. Takto pěstované okurky se i lépe sklízejí a jednotlivé plody jsou čisté, plodné období rostlin se prodlužuje. Naše babičky na plíseň na listech okurky používaly domácí postřiky, například z mléka nebo křenu.

Záleží i na výběru odrůdy a době výsevu

I když budete rostliny pravidelně kontrolovat a odstraňovat podezřelé nebo napadené listy, nemusíte mít vyhráno. Řešením mohou být postřiky na píseň okurek biologické i chemické, ale ještě lepší je s ochranou začít již při výběru samotných sazenic. Existují odrůdy, které jsou vůči této chorobě podstatně odolnější. Nevyskytují se u nich deformace, snášejí dobře střídání teplot i menší zálivku a nepodléhají většině známých chorob okurek. Plíseň na okurkách se objevuje v určitých obdobích, proto zvolíte-li včasný výsev a sazenice vysadíte do chráněného prostředí např. na konci dubna, může vaši úrodu nebezpečí onemocnění minout. Plíseň se do našich krajin dostává z jižních území, zvláště, pokud je začátek sezóny chladnější a sazenice oslabené, deště trvají delší dobu a po nich přichází teplo. Pak stačí jen několik dní a přijdete nejen o plody okurek, ale i rajčat a dalších druhů zeleniny. Plíseň okurkovou se rozhodně nevyplatí podceňovat, stále platí, že nejúčinnějším prostředkem na boj s touto zákeřnou chorobou je prevence.

 

Přečtěte si i další články o pěstování zeleniny:

 

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

 

masozrava-rostlina
Zahrada
Jaké zásady dodržovat při pěstování masožravých rostlin

Okouzlily vás exoticky působící rostlinky, které navíc poslouží jako mucholapka, ale máte obavy, že byste péči o ně nezvládli? Není se čeho bát, i mezi masožravými rostlinami jsou takové druhy, které zvláštní nároky nemají a mnohdy jejich pěstování snadnější, než u některých pokojovek. Stačí si vybrat správné druhy vhodné i …

Morusovnik
Zahrada
Moruše – zajímavé ovoce i unikátní superpotravina

Moruše je ovoce, které v současnosti opět přichází do módy. Přitom to v minulosti byly velmi oblíbené plody, ať se již jednalo o moruše bílé, černé nebo červené. Byly vyhledávány pro vysoký obsah vitamínů  a minerálů, takže byly sušeny i zavařovány, aby je bylo možno používat po celý rok. Morušové stromy, které …

podzimni_zahrada
Zahrada
5 věcí, na které v podzimní zahradě nesmíte zapomenout

Podzim je pro každého zahrádkáře náročným obdobím. Právě v tomto čase se rozhoduje o úrodě a zelené a kvetoucí zahradě příští sezóny. Zahrada se musí připravit na zimní odpočinek, odstraňují se zbytky rostlin, kypří záhony, sázejí rostliny a obecně se provádějí důležité práce, díky kterým bude vaše zahrada krásná hned od …