Jak vybudovat skalku, která bude předmětem obdivu okolí

sklaka
Zahrada

Máte v zahradě svah, nevyužitý rohový prostor nebo zkrátka prázdné místo na okraji zahrady? Využijte dobu dovolených a pusťte se do budování skalky. Ta se může stát právě tím kusem zahrady, ke kterému se bude každý otáčet a který přitáhne zrak všech návštěvníků i kolemjdoucích. Nemusíte mít obavy, že byste zahradní skalku nezvládli, stačí dodržet jen několik pravidel a postup při zakládání skalky. Pak se můžete radovat ze zasloužených výsledků své práce. Okrasné skalky jsou vlastně miniaturním ztvárněním hor, takže si můžete vytvořit vlastní „pohoří“ přímo na zahradě.

Vyberte prostor a určete si velikost skalky

Skalku můžete založit prakticky kdekoli. Doporučován bývá jih a východ zahrady, ale pokud se rozhodnete pro jinou stranu, nic se nestane, když zvolíte vhodné rostliny. Pokud by se vám podařilo, aby vaše skalka byla pokračováním terasy nebo pergoly či nějaké zajímavější části domu, získáte opravdu obdivuhodné zátiší, kde budete moci denně relaxovat. Jediným zcela nevhodným místem pro skalku z kamenů je prostor pod listnáči. Skalka je krásná, je-li uklizená a upravená, a to se vám s neustále padajícím listím nepodaří. Zvažte také, kolik času budete moci skalce věnovat. Nebudete – li mít dostatečný časový prostor, zvolte raději menší velikost nebo umístěte rostliny na skalku ve velké nádobě nebo kamenném korytě.

Skalnička bude prospívat jen v dobré půdě

Přemýšlíte – li o tom, jak založit skalku, soustřeďte se na půdní podmínky a výběr kamene. Zemina musí být provzdušněná a dobře odvádět vodu. Pokud je půda těžká, lze ji odlehčit pískem nebo jemnější kamennou sutí. Měla by udržet určité množství vody, pokud je příliš vlhká, můžete vybudovat drenáž. Kameny vybírejte stejnorodé, budou-li mít původní patinu, zvětrání nebo lišejníky, tím lépe. Vhodné je vycházet z místních zdrojů, nevybírejte příliš výjimečné a odlišně barevné kusy, ty by nevypadaly přirozeně. Kameny můžete zakoupit u odborníků nebo přivézt z některého z místních lomů. Plánujete-li založit jen malou skalku, můžete si kameny nasbírat sami ve svém okolí. Půda i místo, kde bude stát skalka, musí být důkladně zbavené plevelů.

Skalka z kamenů vyžaduje úpravu terénu

netresk

Jak tedy postavit skalku? Začněte úpravou terénu. Ten je potřeba vymodelovat, aby byl zajímavý. Snažte se vytvořit zajímavé útvary, pozornost přitahují i umělé vlny a přirozené terásky, zvláště, pokud bude vaše skalka ve svahu. Pro budování skalky se nejvíce hodí různé druhy rul, popřípadě pískovce. Budete potřebovat různé tvary kamenů, ideální jsou ploché kameny, které je možno umisťovat vodorovně i svisle a které se dají použít i jako nášlapné plochy. Zaměřte se na štěrbiny mezi kameny. Ty by měly směřovat západně či východně, pak se v nich bude držet vláha a půda nebude rychle vysychat. Kamenů si připravte dostatečné množství, musíte počítat s tím, že přibližně třetinu každého kusu budete muset zapustit. Promyslete si, co kam budete sázet, podle výběru velikosti skalniček musíte nechat mezery mezi kameny. Vytvořte si také chodníčky pro snadný přístup k plevelu.

Vhodný výběr rostlin a voda bude vaše dílo korunovat

Jak udělat skalku, aby byla originální? Použijte skalničky, alpinky i trvalky. Nakupujte u odborníků a jen silné a zdravé rostliny. Vybírejte podle typu vaší skalky, každá skalnička má své nároky. Dodržujte dostatečné vzdálenosti, mějte na paměti, že skalničky vyrostou a vytvoří kvetoucí koberce a dominanty. Když skončíte s výsadbou, sazenice zalijte a případně doplňte chybějící zeminu. Pro udržení vláhy je dobré zasypat povrch drcenými kamínky. Na vodu nezapomínejte, každé skalce sluší malé jezírko nebo dokonce potůček, pokud máte tu možnost. Tekoucí voda dovede vaši skalku k dokonalosti.

Přečtěte si i další články:

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

bonsai
Výstavy květin
Floria podzim – nenechte si ujít expozice vzácných bonsají

23Na konci září je ideální čas na návštěvu výstaviště v Kroměříži, koná se zde celostátní prodejní výstava s názvem Floria Podzim, která nabídne unikátní výstavu bonsai. Na se můžete na výstavě těšit? Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře, která zároveň nabídne výjimečnou mezinárodní expozici vzácných bonsají a suiseki. Na výstavě …

detske hriste
Zahrada
Rájem pro děti může být i zahrada

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí …

zahradni jezirko
Zahrada
Jak zadržovat vodu na zahradě

Současná sucha nás nutí k zamyšlení nad ekologičtějšími přístupy a k šetrnému zacházení s vodou nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Hospodaření s vodou na zahradě je stejně důležité jako snížení produkce odpadu nebo biologické pěstování plodin. Jak tedy šetřit vodou na zahradě, aniž by utrpěla zeleň a zhoršila …