Vypěstujte si vlastní melouny

meloun
Zahrada

I když melouny nepatří k nenáročným plodinám a pěstování melounů v Čechách nebylo donedávna příliš rozšířené, změna klimatických podmínek a horká léta umožňují jejich vysazení i u nás. Není tedy důvod, proč byste si toto subtropické ovoce nemohli vypěstovat i na své zahrádce. Stačí zajistit dostatek tepla, živin a vláhy a úspěch je váš. Poté, co ochutnáte vlastní meloun, nebudete se chtít vrátit k mnohem méně chutným plodům ze supermarketu. Pěstovat můžete více druhů melounů, k těm nejčastějším patří meloun vodní, žlutý meloun neboli meloun cukrový. V chladnějších oblastech se melouny umisťují do skleníku, v teplých oblastech má přednost venkovní pěstování.

Jak začít s pěstováním melounů

Přemýšlíte o tom, jak si vypěstovat meloun? Začněte výběrem vhodného místa a jeho přípravou. Vhodné je místo směřující na jih a dostatečně slunné. Určitě se vyhněte takovému stanovišti, na kterém jste v minulém roce pěstovali tykve, zde by hrozilo napadení chorobami nebo škůdci. Půdu je potřeba připravit s dostatečným předstihem, ideálně již na podzim. Nejvhodnějším hnojivem pro melouny je chlévská mrva nebo kompost. Obojí je potřeba do půdy zapracovat a nechat odležet. Pro pěstování melounů v Čechách je typické jejich umístění přímo na kompost. Na jaře už se zemina jen zryje a nakypří. Samozřejmé je také odstranění případného plevele.

vodni_meloun

Sázíme nejdříve v květnu

S venkovní výsadbou je nutno počkat až na skutečně teplé počasí, nejdříve po polovině května. Sadbu si však můžete i předpěstovat, vysévá se ve skleníku již v březnu. Je nutno udržovat poměrně vysokou teplotu, pro zdárné klíčení je potřeba alespoň 22 stupňů Celsia. Ideální volbou jsou malé květináčky, do kterých se dávají maximálně dvě semena. Semínka vyklíčí a tvoří děložní lístky. V té době nesmí teplota klesnout pod 20 stupňů, otužovat rostlinky můžeme až na začátku května. Před venkovní výsadbou můžete záhon zakrýt černou netkanou textilii, ta bude přitahovat slunce a rostlinky budou mít zaručený zdroj tepla. Vysazuje se většinou pod dvou sazenicích, spony by měly být cca 1 x 1 m. Koupíte – li roubované sazenice, musíte počítat s dvojnásobnými spony.

Vodní meloun vyžaduje důkladnou zálivku

Hlavní složkou melounu je voda. Proto musíte sazenice od počátku velmi důkladně zalévat, zvláště pak v době, kdy meloun kvete a tvoří plody. Menší nároky mají roubované rostliny, které si vytvoří velmi hluboký kořenový systém a dokáží si vodu nalézat samy. Pokud by vody nebyl dostatek, bude mít rostlina nízké výnosy. Bude si totiž brát vodu z plodů, které pak postupně odejdou. Vhodné je dopřávat rostlinám menší dávku vody, zato však častěji, jednou denně, minimálně však 4x týdně. Voda by měla být tzv. odražená, nejlépe nachytaná dešťová, a zalévat by se mělo večer. Ideální je zavlažovat podzemně, což se nejlépe realizuje při pěstování ve skleníku. Přebytek vody snášejí lépe melouny vodní, žlutý meloun příliš vodnatí a ztrácí chuť.

Nezapomeňte na stálý přísun živin a další péči

meloun

Organická hnojiva vám při pěstování melounů umožní dodržet bio kvalitu. To však melounům bude postačovat pouze tehdy, jestliže jste pozemek důkladně připravili a prohnojili již na podzim. Pro lepší výnos jsou však nutná i průmyslová hnojiva. Těmi se přihnojuje od okamžiku, kdy rostliny řádně zakoření. Dobré je měřit hodnoty pH, ty by měly být přibližně 5,5. Dalším důležitým krokem je opylování. V době, kdy melouny kvetou a jsou umístěny ve skleníku, je nutné provést opylení štětečkem – pyl se přenáší z tyčinek na bliznu. Venkovní melouny vaši pomoc nepotřebují, o vše se postará hmyz. Melouny je pak potřeba okopávat, odstraňovat plevel a chránit před škůdci.

I sklizeň melounů má svá pravidla

Máte pocit, že vaše melouny již mají ideální velikost? Stejně je ještě musíte nechat dozrát, někdy až měsíc. Přesně určit, kdy je meloun zralý, je těžké. Ideální volbou je nechat meloun, který vám připadal jako zralý, ještě několik týdnů dozrávat a pak zkusit, jestli už skutečně zralý je. Pokud ano, můžete pak postupně sklízet další. Jinou metodou zkoušky zralosti je poklepání. Na jemný poklep by mělo být slyšet dutý zvuk. Ten se však ozve i tehdy, má – li meloun vevnitř praskliny. Poměrně spolehlivým znakem je usychající a kroutící se stopka. Voňavý plod tak můžete odstřihnou a radovat se z výsledku své zahradnické práce.

Přečtěte si i další zajímavé články o pěstování:

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …

plot v zimě
Bydlení
Potřebuje váš plot před zimou ošetřit?

Správné zazimování zahrady neobnáší jen péči o trávník, stromy, keře a rostliny. Postarat se musíte také o venkovní bazén a některé druhy plotů. Víte, jak na vhodnou údržbu vašeho plotu nebo zda máte plot zcela bezúdržbový? Podívejte se do našeho velkého přehledu o správném zimním ošetření různých plotů. Jak se …

zahradni_naradi
Zahrada
Kvalitní zahradní nářadí je ideálním dárkem pro kutila

Každý milovník zahrady nebo šikovný kutil potřebuje pro svého koníčka určité kousky nářadí. Na zahradě je co dělat po celou sezónu i mimo ni, od pletí a sekání přes prostřihávání, hnojení, sázení a uklízení až k celkové péči o jednotlivé části zahrady. Aby tyto práce opravdu přinášely potěšení, je potřeba …