Oblíbené avokádo si můžete vypěstovat sami

avokaco
Zahrada

Avokádo je již několik let hitem ve zdravém stravování. To má velice dobrý důvod – avokádo je ovoce, které obsahuje obrovské množství prospěšných látek a zdravého tuku. Je zdrojem bílkovin, vitamínů a také minerálů. Avokádo neboli hruškovec přelahodný se řadí k tzv. superpotravinám. Plod avokáda bývá temně zelený, někdy nahnědlý až fialový, vevnitř zelenožlutý, měkký a s velkou peckou uprostřed. A právě díky pecce se můžete pustit do pěstování avokáda sami. Zajímavý není jen plod, ale i avokádo rostlina.

Avokádo – pěstování s dlouhou tradicí

Novinkou je tato plodina jen u nás. Jak vypěstovat avokádo bylo známo již mnoho tisíc let př.n.l. především v Mexiku. V českých obchodech se setkáváme s plody pocházejícími hlavně ze Španělska nebo z Izraele. Váha avokáda může být různá, od 10 dkg až do jednoho kilogramu. Avokádo strom může vyprodukovat přes 100 kusů tohoto ovoce s jemně ořechovou chutí. Všechny druhy avokáda jsou hruškovité až kulovité, slupka je pevná a značně nepropustná, takže obsah nebývá dotčen pesticidy používanými při pěstování. Velmi oblíbené je v kuchyni, použít ho můžete samostatně nebo v pomazánkách. Vyzkoušet lze také recept na mexickou specialitu guacamole.

avokado

Avokádo chutná jedině správně zralé

Chcete mít své vlastní avokádo? Pěstování z pecky předpokládá, že budete mít správně zralý plod, jehož pecku pak použijete. V obchodě se pro poznání zralosti používá hmat, plod by měl být pružný. Problémem bývá to, že avokádo již může být pomačkané a v těchto místech nahnědlé. Je-li na omak tvrdé, můžete si ho nechat dozrát doma, většinou stačí tři dny. Zelené avokádo by nemělo mít hnědé skvrny, ty značí přezrálost. Správná konzistence je jako máslo. Po rozříznutí jdou obě půlky od sebe oddělit bez námahy a dužinu lze lžící lehce oddělit od slupky. Na našedlém nebo kašovitém avokádu si rozhodně nepochutnáte. 

Jak vypěstovat avokádo

U nás můžete mít vlastní avokádo jako pokojovou rostlinu. Je poměrně nenáročné, potřebuje běžnou půdu, odlehčenou a jen mírně kyselou. Půda by měla být vlhká, ale ne příliš. Občas je možný i postřik na list. Celý proces, jak pěstovat avokádo, začíná výběrem správně zralého a zdravého plodu. Ten se opatrně rozkrojí, aby se nepoškodila pecka. Pecku pak vyloupněte a očistěte. Do spodní širší části pecky zabodněte 3-4 párátka jako nožičky. Ty umožní, aby spodní část pecky mohla být ponořená ve vodě – přibližně jedna třetina. Sklenici s vodou a peckou dejte na místo, kde bude stálá vyšší teplota – mezi 22 až 28 stupni Celsia. Vodu je potřeba pravidelně měnit, nejlépe obden. Po měsíci by se měly začít objevovat náznaky kořínků, po nich pak přijdou lístky.

avokado

Avokádo jako pokojová rostlina

Jak zasadit avokádo? Pokud má vaše pecka první lístky, je čas na přesazení do květináče. Zvolte takové místo, kde bude teplota alespoň 8 stupňů a na rostlinu nebude zasahovat přímé slunce. Odstraňte párátka. Pecku s listy přemístěte do květináče, vrchní třetina až polovina bude vyčnívat. Nezapomeňte dát do květináče drenáž. Květináč by měl mít kolem 20 cm a neměl by být plný až po okraj. Ze začátku nemusíte hnojit, živiny přidávejte až po roce, stačí dvakrát ročně. Avokádo je pak potřeba pravidelné zaštipovat, aby nerostlo příliš do výšky a spíše se rozvětvovalo a kvetlo. Nechcete mít velké avokádo? Strom může být až dvoumetrový, ale zaštipováním ho můžete omezit a tvarovat jako bonsaj. Nečekejte rychle plody, v našich podmínkách nemusí avokádo plodit vůbec.

Péče o avokádo není náročná

V pokojové teplotě stačí avokádu svrchní zálivka dvakrát do týdne. Voda nesmí zůstat stát v misce, nejvhodnější pro zálivku je dešťovka nebo odstátá voda. V zimě stačí vody méně. Přesazuje se při větším nárůstu, je potřeba dát pozor na kořeny. Avokádo bývá často napadeno mšicemi. Stromek je tedy nutno pravidelně kontrolovat, a pokud již k napadení dojde, doporučuje se mšice osprchovat, posbírat a rostlinu postříkat mýdlovým roztokem s kapičkou aromatického oleje. Pozor na přímé slunce a klesající teplotu. Avokádo je při správní péči dekorativní, a i když nebude plodit, může se stát ozdobou vašeho bydlení.

 

Přečtěte si i další články o pěstování rostlin a zeleniny:

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

 

bonsai
Výstavy květin
Floria podzim – nenechte si ujít expozice vzácných bonsají

23Na konci září je ideální čas na návštěvu výstaviště v Kroměříži, koná se zde celostátní prodejní výstava s názvem Floria Podzim, která nabídne unikátní výstavu bonsai. Na se můžete na výstavě těšit? Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře, která zároveň nabídne výjimečnou mezinárodní expozici vzácných bonsají a suiseki. Na výstavě …

detske hriste
Zahrada
Rájem pro děti může být i zahrada

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí …

zahradni jezirko
Zahrada
Jak zadržovat vodu na zahradě

Současná sucha nás nutí k zamyšlení nad ekologičtějšími přístupy a k šetrnému zacházení s vodou nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Hospodaření s vodou na zahradě je stejně důležité jako snížení produkce odpadu nebo biologické pěstování plodin. Jak tedy šetřit vodou na zahradě, aniž by utrpěla zeleň a zhoršila …