Rájem pro děti může být i zahrada

detske hriste
Zahrada

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí věnují jiným činnostem. Doba, kdy si děti hrály volně na ulicích, je již dávno pryč, a bezpečných dětských hřišť není dostatek. Správně vybavený zahradní koutek je tak vítaným řešením. Pokud jste právě na mateřské dovolené, tak zahrada bude jistě místem, kde strávíte s dětmi nejvíce času. Na zahradu můžete dětem pořídit nejrůznější zábavná zařízení pro různé věkové kategorie. Vycházejte z terénu zahrady a prostoru, který dětem můžete věnovat.

Zahrada pro děti i pro relaxaci

Myslíte, že je nutné oddělit část zahrady určenou pro dětské hry od prostoru, kde tráví svůj čas odpočinku dospělí nebo od užitkové zahrady? To rozhodně není potřeba. Všechny díly zahrady se mohou vzájemně prolínat, i když počítejte s tím, že děti budou potřebovat opravdu velký prostor. Batolatům stačí menší bezpečné zákoutí, starší děti se budou dožadovat prolézaček, houpaček, domečků, pískoviště a pro parné dny jistě uvítají dětský bazén. To vše lze spojit se zahradou užitkovou, okrasnou i relaxační. Jednotlivé části budou přecházet plynule z jedné v druhou, předěly lze vytvořit rostlinné nebo stavební a jednotlivé prvky sladit tak, aby byly bezpečné a tvořily harmonický celek. 

houpacka

Která část zahrady je pro děti nejvhodnější

Nejjednodušší je budování dětské zahrady tehdy, jestliže zahradu teprve kompletně zakládáte. Pak lze plynule navázat dětskou zahrádkou na obytnou část zahrady, kde budete trávit nejvíce času po celý rok. Oddělte oba prostory tak, abyste neustále měli přehled o tom, kde se děti vyskytují a co právě dělají, a abyste mohli rychle a efektivně zasáhnout v případě problémů. Neustálý dozor je nezbytný u menších dětí, těm větším je možno dopřát více soukromí. Pozor také na grilovací zónu, tu je nutno nekompromisně oddělit od dětského prostoru, aby nehrozilo nebezpečí popálení. Nejmenším dětem stačí umístit vedle odpočinkového prostoru pro rodiče jednoduché vybavení jako plastový domeček na zahradu, dětskou houpačku a malé pískoviště. Větší děti jsou již náročnější.

Co by na zahradním dětském hřišti nemělo chybět

Základem dětského zahradního hřiště bývá pískoviště, které uvítají především ti nejmenší, ale zabaví se zde i větší děti. Pořídit můžete jak plastové pískoviště, které je možné zavřít, tak pískoviště ze dřevěných částí. I to je nutné zakrývat plachtou, aby se zamezilo přístupu zvířat a také dešti. Dětský domeček využijí všechny věkové kategorie. Radost udělá také dětská houpačka, ať již koupená nebo domácí výroby, a samozřejmě také klouzačka a prolézačky. Dospělí i děti se mohou vydovádět na zahradní trampolíně. Letní ochlazení zajistí dětský zahradní bazén nebo malý dětský bazének doplněný stříškou nebo alespoň slunečníkem.

Malé zahradníky potěší vlastní prostor

hracky na zahradu

Děti si na zahradě nejen hrají, ale také objevují. Pozorují vývoj rostlin, život v zahradním jezírku a živočichy kolem něj. Větším dětem můžete vyhradit i vlastní záhonek, na kterém lze experimentovat a radovat se z vlastních výpěstků. Malé zahradníky potěší například rychle rostoucí fazole nebo hrách, naučí se pečovat o jednotlivé druhy květin i zeleniny, rozeznávat je od plevele a získají také pocit hrdosti a odpovědnosti za svou práci. Pořiďte dětem vlastní zahradnické nářadí uzpůsobené pro jejich velikost, a uvidíte, že je vlastní záhonek dokáže na dlouhou dobu zabavit.

Nezapomínejte na bezpečnost i soukromí

Starší děti již budou vyžadovat větší vzdálenost od dospělých. Vyhovovat jim bude altán, kůlna, domek ve větvích stromu, stan, zarostlá část zahrady nebo stromy pro lezení a křoví. Ať však budujete zahradu pro větší či menší děti, musí se jednat o bezpečný prostor s kvalitním vybavením. Všechny výrobky, které na dětskou zahradu pořídíte, nesmí mít ostré hrany a barvy musí být stabilní. Ideální je vybavení, které má certifikát, např. označení CE. Bezpečný musí být i pohyb, dostatečně široké cestičky a ochranné kryty chrání nejen před úrazem, ale i před nevítanou návštěvou nejrůznějších živočichů. Důležité je i osvětlení pro podvečerní hry.

Přečtěte si také další články o zahradě:

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

bonsai
Výstavy květin
Floria podzim – nenechte si ujít expozice vzácných bonsají

23Na konci září je ideální čas na návštěvu výstaviště v Kroměříži, koná se zde celostátní prodejní výstava s názvem Floria Podzim, která nabídne unikátní výstavu bonsai. Na se můžete na výstavě těšit? Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře, která zároveň nabídne výjimečnou mezinárodní expozici vzácných bonsají a suiseki. Na výstavě …

zahradni jezirko
Zahrada
Jak zadržovat vodu na zahradě

Současná sucha nás nutí k zamyšlení nad ekologičtějšími přístupy a k šetrnému zacházení s vodou nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Hospodaření s vodou na zahradě je stejně důležité jako snížení produkce odpadu nebo biologické pěstování plodin. Jak tedy šetřit vodou na zahradě, aniž by utrpěla zeleň a zhoršila …

Floria Leto
Výstavy květin
FLORIA Léto – prodejní výstava pro všechny zahrádkáře

V termínu  od 9. – 11.8.2019 si nenechte ujít již 43. ročník celostátní prodejní výstavy pro všechny zahradníky a zahrádkáře na výstavišti Floria v Kroměříži. Letošní roční této výstavy nese moto „Zahrada fantazie„, což nasvědčuje, že se opravdu máte na co těšit. Ke zhlédnutí bude nádherná promenáda v kouzelné květinové …