Rájem pro děti může být i zahrada

detske hriste
Bydlení

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí věnují jiným činnostem. Doba, kdy si děti hrály volně na ulicích, je již dávno pryč, a bezpečných dětských hřišť není dostatek. Správně vybavený zahradní koutek je tak vítaným řešením. Pokud jste právě na mateřské dovolené, tak zahrada bude jistě místem, kde strávíte s dětmi nejvíce času. Na zahradu můžete dětem pořídit nejrůznější zábavná zařízení pro různé věkové kategorie. Vycházejte z terénu zahrady a prostoru, který dětem můžete věnovat.

Zahrada pro děti i pro relaxaci

Myslíte, že je nutné oddělit část zahrady určenou pro dětské hry od prostoru, kde tráví svůj čas odpočinku dospělí nebo od užitkové zahrady? To rozhodně není potřeba. Všechny díly zahrady se mohou vzájemně prolínat, i když počítejte s tím, že děti budou potřebovat opravdu velký prostor. Batolatům stačí menší bezpečné zákoutí, starší děti se budou dožadovat prolézaček, houpaček, domečků, pískoviště a pro parné dny jistě uvítají dětský bazén. To vše lze spojit se zahradou užitkovou, okrasnou i relaxační. Jednotlivé části budou přecházet plynule z jedné v druhou, předěly lze vytvořit rostlinné nebo stavební a jednotlivé prvky sladit tak, aby byly bezpečné a tvořily harmonický celek. 

houpacka

Která část zahrady je pro děti nejvhodnější

Nejjednodušší je budování dětské zahrady tehdy, jestliže zahradu teprve kompletně zakládáte. Pak lze plynule navázat dětskou zahrádkou na obytnou část zahrady, kde budete trávit nejvíce času po celý rok. Oddělte oba prostory tak, abyste neustále měli přehled o tom, kde se děti vyskytují a co právě dělají, a abyste mohli rychle a efektivně zasáhnout v případě problémů. Neustálý dozor je nezbytný u menších dětí, těm větším je možno dopřát více soukromí. Pozor také na grilovací zónu, tu je nutno nekompromisně oddělit od dětského prostoru, aby nehrozilo nebezpečí popálení. Nejmenším dětem stačí umístit vedle odpočinkového prostoru pro rodiče jednoduché vybavení jako plastový domeček na zahradu, dětskou houpačku a malé pískoviště. Větší děti jsou již náročnější.

Co by na zahradním dětském hřišti nemělo chybět

Základem dětského zahradního hřiště bývá pískoviště, které uvítají především ti nejmenší, ale zabaví se zde i větší děti. Pořídit můžete jak plastové pískoviště, které je možné zavřít, tak pískoviště ze dřevěných částí. I to je nutné zakrývat plachtou, aby se zamezilo přístupu zvířat a také dešti. Dětský domeček využijí všechny věkové kategorie. Radost udělá také dětská houpačka, ať již koupená nebo domácí výroby, a samozřejmě také klouzačka a prolézačky. Dospělí i děti se mohou vydovádět na zahradní trampolíně. Letní ochlazení zajistí dětský zahradní bazén nebo malý dětský bazének doplněný stříškou nebo alespoň slunečníkem.

Děti milují různé domečky a úkryty, kde se mohou schovat a hrát si s ostatními dětmi. Dřevěné nebo plastové dětské zahradní domky si vaše děti zamilují a navíc budete mít pěknou dekorací ve vaší zahradě. Pokud bude domeček pro děti větších rozměrů určitě doporučuje pořídit do domečku dětskou kuchyňku a na zem matraci, úplně postačí matrace na chatu, aby měly děti prostor na odpočinek a nemusely sedět nebo ležet na zemi. Děti tak budou mít své vlastní království a v domečku budou trávit mnoho času.

Malé zahradníky potěší vlastní prostor

hracky na zahradu

Děti si na zahradě nejen hrají, ale také objevují. Pozorují vývoj rostlin, život v zahradním jezírku a živočichy kolem něj. Větším dětem můžete vyhradit i vlastní záhonek, na kterém lze experimentovat a radovat se z vlastních výpěstků. Malé zahradníky potěší například rychle rostoucí fazole nebo hrách, naučí se pečovat o jednotlivé druhy květin i zeleniny, rozeznávat je od plevele a získají také pocit hrdosti a odpovědnosti za svou práci. Pořiďte dětem vlastní zahradnické nářadí uzpůsobené pro jejich velikost, a uvidíte, že je vlastní záhonek dokáže na dlouhou dobu zabavit.

Nezapomínejte na bezpečnost i soukromí

Starší děti již budou vyžadovat větší vzdálenost od dospělých. Vyhovovat jim bude altán, kůlna, domek ve větvích stromu, stan, zarostlá část zahrady nebo stromy pro lezení a křoví. Ať však budujete zahradu pro větší či menší děti, musí se jednat o bezpečný prostor s kvalitním vybavením. Všechny výrobky, které na dětskou zahradu pořídíte, nesmí mít ostré hrany a barvy musí být stabilní. Ideální je vybavení, které má certifikát, např. označení CE. Bezpečný musí být i pohyb, dostatečně široké cestičky a ochranné kryty chrání nejen před úrazem, ale i před nevítanou návštěvou nejrůznějších živočichů. Důležité je i osvětlení pro podvečerní hry.

Přečtěte si také další články o zahradě:

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

zelená střecha
Bydlení
Zelená střecha je ekologická, ekonomická i estetická

Přemýšlíte o nové střeše a chtěli byste zvolit variantu šetrnější a bližší přírodě? Pak je pro vás zajímavou volbou zelená střecha. Ta je navíc i krásná na pohled a dokáže zatraktivnit jinak všední vzhled domu. Můžete zvolit variantu s jednoduchým travním pokryvem, nenáročnými květinami, sukulenty či netřesky, nebo intenzivnější, se kterou …

tuhykorinek
Zahrada
Jak na zahradní kalendář a deník?

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do …

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …