Zimní zahrada je spojením vnitřního a venkovního prostoru

v
Pokojové rostliny

Hledáte prostor, ve kterém byste mohli odpočívat a případně pohodlně posedět s přáteli nebo rodinnými příslušníky, a přitom být součástí přírody? Pak uvažujte o výstavbě zimní zahrady, která vám poskytne další prostor s dostatkem světla i bezprostřední blízkost rostlin. Navíc se tato zahrada stane velmi výrazným doplňkem domu. I když venku bude pršet nebo bude panovat zimní počasí, vy budete stále v suchu, teple a v neustálém kontaktu s přírodou. Zimní zahrady jsou místa, kde si budete moci v klidu vychutnat třeba šálek čaje nebo kávy po celodenním shonu nebo jen v klidu v soukromí relaxovat a užívat pestrost přírody po celý rok.

Zimní zahrada není skleník

zimni_zahrada

Lidé si často kladou otázku, co je to zimní zahrada? Není to vlastně skleník? Určitě ne, zimní zahrada totiž plní úplně jiné funkce. Jde sice o prosklenou pevnou konstrukci, která je však přistavěna k domu a je součástí obytného prostoru. Lze zde pěstovat vlhkomilné a teplomilné rostliny jako ve skleníku, ale stále se jedná o obytnou místnost. Ta může být vybudována jako přístavba, jinou alternativou je zimní zahrada na terase nebo na balkóně. V létě je většinou využíván jen se zastíněním, protože prosklení nechrání před vyššími teplotami a přemírou slunečních paprsků. V chladnějším období je nutné zajistit vytápění, aby se zvýšená vlhkost nestala příčinou vzniku plísní v domě. Konstrukce zimní zahrady může být kovová nebo dřevěná, podle toho, jaká se k vašemu domu bude lépe hodit.

Zimní zahrady mají dlouhou historii

Zimní zahrady nejsou žádnou novinkou. Jako zprostředkovatelé kontaktu člověka a přírody byly zakládány již od 17. století hlavně v Anglii. Zde měly skleněné stavby přistavěné k domům dlouhou tradici. Většinou se však jednalo o skleníky, ve kterých přezimovaly teplomilné rostliny. Ty se nazývaly oranžerie. Postupně docházelo k jejich využití místo altánů v zahradách, kde byly přijímány a hoštěny návštěvy. Původní zimní zahrady nebyly určeny k obývání, v létě v nich bylo příliš teplo, v zimě chladno. Dovolit si je mohla pouze šlechta nebo bohatí měšťané, jejich provoz byl finančně náročný a údržba nebyla snadná. Postupem času se využívání zimních zahrad značně změnilo.

Současné zimní zahrady plní více funkcí

zimni_zahrada

Podoby zimní zahrady se výrazně změnily zvláště v posledních desetiletích. Jde nejen o změny estetické, ale i technologické. Nové technologie a materiály umožnily proměnu prostoru v příjemné prostředí, které lze obývat a používat po celý rok. Stejná zůstává dispozice – buď bude zimní zahrada připojena přímo k domu, nebo bude umístěna na stávající terase. Pak už záleží pouze na vás, zda zvolíte zahradu ve tvaru klasického obdélníku či čtverce nebo třeba mnohoúhelníku. Stejně tak si vyberte podle svého materiál, barvu nebo výplně. S výběrem místa a návrhem vám pomůže odborník, stavbu pak zadáte stavební firmě nebo můžete budovat zimní zahradu svépomocí.

Prostor pro odpočinek i pro obývání

Na co byste neměli zapomenout, budete-li chtít používat zimní zahradu v zimě i v létě? Před horkem i zimou vás ochrání obvodové plochy jedině tehdy, pokud budou izolovány tak, aby dokázaly teplo akumulovat a později zase uvolňovat. Tuto podmínku splňují izolační skla, zhotovená z dvou nebo tří vrstev. Jako tepelná bariéra může sloužit potah kovu na skle, který není viditelný, dokáže však propustit světlo, ale odrazit tepelné záření. Ochranu před velkou dávkou slunečních paprsků poskytuje zastínění, zde jsou nejužívanější variantou žaluzie a rolety. Ideální pro stavbu zimní zahrady je stavba prováděná současně se stavbou samotného domu. To však nebývá obvyklé, zimní zahrady jsou nejčastěji dodatečným dílem.

Jak realizovat zimní zahradu

Pokud se rozhodnete pro pořízení zimní zahrady, musíte si nejdříve ujasnit, co přesně od této stavby očekáváte. Je velký rozdíl mezi tím, zda budete zahradu užívat k obývání celoročně, nebo zda chcete jen příležitostné posezení nebo sezónní skleník. Od tohoto rozhodnutí se bude odvíjet výběr materiálů a konstrukce budoucího objektu. Vaše zimní zahrada bude unikátní, protože volit můžete z obrovského množství materiálů pro střešní profily, rozhodovat se můžete i mezi stěnami posuvnými nebo pevnými, různé funkce mohou mít i dveře nebo okna. Důležité je i rozhodnutí o způsobu větrání, stínění nebo vytápění. Pokud vše dobře uvážíte a naplánujete, stane se toto spojení vnitřního a vnějšího prostoru vaším oblíbeným místem pro relaxaci a trávení volného času.

Přečtěte si i další články o pokojových rostlinách:

 

 

Zdroj obrázku: www.pixabay.com

podzimni_zahrada
Zahrada
5 věcí, na které v podzimní zahradě nesmíte zapomenout

Podzim je pro každého zahrádkáře náročným obdobím. Právě v tomto čase se rozhoduje o úrodě a zelené a kvetoucí zahradě příští sezóny. Zahrada se musí připravit na zimní odpočinek, odstraňují se zbytky rostlin, kypří záhony, sázejí rostliny a obecně se provádějí důležité práce, díky kterým bude vaše zahrada krásná hned od …

bonsai
Výstavy květin
Floria podzim – nenechte si ujít expozice vzácných bonsají

23Na konci září je ideální čas na návštěvu výstaviště v Kroměříži, koná se zde celostátní prodejní výstava s názvem Floria Podzim, která nabídne unikátní výstavu bonsai. Na se můžete na výstavě těšit? Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře, která zároveň nabídne výjimečnou mezinárodní expozici vzácných bonsají a suiseki. Na výstavě …

detske hriste
Zahrada
Rájem pro děti může být i zahrada

Každý, kdo vlastní u svého domu nebo bytu zahradu a má v rodině děti, jistě zvažuje, jak tento prostor upravit tak, aby ho plně využívaly i děti různého věku. Ty zde mohou být na čerstvém vzduchu, v bezpečném prostředí a společně s rodinnými příslušníky trávit společný čas nebo se zabavit, zatímco se dospělí …