Kvalitní zahradní nářadí je ideálním dárkem pro kutila

zahradni_naradi
Zahrada

Každý milovník zahrady nebo šikovný kutil potřebuje pro svého koníčka určité kousky nářadí. Na zahradě je co dělat po celou sezónu i mimo ni, od pletí a sekání přes prostřihávání, hnojení, sázení a uklízení až k celkové péči o jednotlivé části zahrady. Aby tyto práce opravdu přinášely potěšení, je potřeba pořídit si skutečně kvalitní a spolehlivé nářadí. Šetření se zde nevyplatí, protože s méně kvalitními výrobky se obtížněji pracuje, práci neusnadňují a ani dlouho nevydrží, takže je brzy nutno pořídit nové. Dobrou volbou je také multifunkční nářadí, které vyniká ergonomickými tvary, nízkou váhou a je dostatečně odolné. Kvalitní nářadí potěší každého zahrádkáře a práce s ním půjde od ruky lehce a s úsměvem. Navíc může být skvělým vánočním dárkem.

Bez jakého nářadí se zahrada neobejde

V kutilově zahradní výbavě rozhodně nesmí chybět ruční nářadí, jako jsou různé druhy lopat, hrábí, vidlí, rýčů, nůžek, srpů, kos, seker, lopatek, motyček či ručních pilek. Nepostradatelná je i zahradní technika, zvláště ve větších zahradách. Musíte mít sekačku na trávu, křovinořez, plotostřih, motorovou pilu a pro usnadnění práce se budou hodit i kultivátory, štípače, drtiče, čerpadla, postřikovače nebo zahradní traktůrky. Zapomenout nelze ani na drobné nářadí, jako jsou třeba sázecí kolíky, sazeče cibulovin, zahradnické vidličky, nejrůznější druhy nůžek, vypichovače, česáčky ovoce a samozřejmě různé druhy nožů. Nůžky by měly být různých typů, ideálně vybavené teleskopickou rukojetí nebo alespoň s rukojetí větší délky. Zvláštní pozornost věnujte živému plotu – nůžky na živý plot mohu mít různé ostří pro větší variabilitu tvarování.

Nabídka je široká, vybírejte podle účelu

zahradni_naradi

Když budete mluvit o zahradě, které nářadí vás napadne jako první? Pravděpodobně to budou rýče, lopaty a hrábě. Setkáte se s více druhy těchto nástrojů, podle toho, k jakému účelu budou sloužit. Rýč slouží především k rytí, ale neobejdete se bez něj ani hloubení jam, jamek, přehazování půdy a podobně. Pokud chcete dělit trsy, kypřit nebo odstraňovat kořeny, pořiďte si raději rycí vidle. Ty se od klasických vidlí liší především masivními hroty. Lopatu využijete hlavně k přemisťování sypkých materiálů, zeminy, písku nebo kompostu. Při kypření a pletí oceníte také zahradnickou lopatku. Hrábě mají variantu kovovou či dřevěnou. Kovové hrábě slouží k úpravě různých povrchů a vyhrabávání, dřevěnými hráběmi lze například obracet usušenou trávu. Pomocí vějířových hrábí bez obtíží a námahy vyčistíte trávník nebo shrabete napadené listí. Protože s tímto nářadím budete pracovat nejčastěji, zvolte opravdu kvalitní kousky a vyzkoušejte si je, aby vám padly do ruky a abyste s nimi mohli pohodlně pracovat.

Usnadněte si střihání a řezání

Při práci na zahradě se rozhodně nevyhnete provádění nejrůznějších druhů střihů a řezů. K tomu budete potřebovat nože, nůžky, pily a pilky. Základem jsou zahradnické či vyvětvovací nůžky, ideálně na teleskopické tyči, plotostřih s různými druhy ostří pro tvarování živého plotu, ruční pilky nebo akumulační, elektrická či motorová pila. Každý správný zahrádkářský kutil se vybaví více druhy nožů. Nůž musí být především ostrý a pevně usazený v rukojeti. Dřevo se pak rozštípe pomocí různých seker, u velkých kusů se vyplatí pořízení štípačky na dřevo. Malé větve můžete zpracovat pomocí štěpkovače a využít pro mulčování.

Žádný kutil se neobejde ani bez kvalitní sekery, poradíme vám, jak vybrat sekeru.

Zahradní technika může být vhodným vánočním dárkem

Ke každé zahradě patří také trávník. Ten je nutno udržovat sekáním. U menších ploch stačí kosa a srp, pro větší trávníky pořiďte některou ze sekaček s drtičem trávy nebo sběracím košem. U velkých ploch nebo luk se vyplatí zakoupit zahradní traktůrek. Odolného plevelu a křovin se lze zbavit s pomocí křovinořezu. Pozor také na pravidelnou zálivku – k výbavě patří konev s kropítkem, hadice s nástavci a postřikovač. Postřikovač vám usnadní i hnojení nebo ochranné postřiky. Dbejte také o své zdraví – ochranné pomůcky patří k věcem, na které byste určitě neměli zapomenout.

Tip: Pokud využijete zahradní techniku pouze několikrát do roka, bude pro vás jistě výhodnější navštívit půjčovnu zahradní techniky.

 

Přečtěte si také další články o zahradě:

 

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

tuhykorinek
Zahrada
Jak na zahradní kalendář a deník?

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do …

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …

plot v zimě
Bydlení
Potřebuje váš plot před zimou ošetřit?

Správné zazimování zahrady neobnáší jen péči o trávník, stromy, keře a rostliny. Postarat se musíte také o venkovní bazén a některé druhy plotů. Víte, jak na vhodnou údržbu vašeho plotu nebo zda máte plot zcela bezúdržbový? Podívejte se do našeho velkého přehledu o správném zimním ošetření různých plotů. Jak se …