Potřebuje váš plot před zimou ošetřit?

plot v zimě
Bydlení

Správné zazimování zahrady neobnáší jen péči o trávník, stromy, keře a rostliny. Postarat se musíte také o venkovní bazén a některé druhy plotů. Víte, jak na vhodnou údržbu vašeho plotu nebo zda máte plot zcela bezúdržbový? Podívejte se do našeho velkého přehledu o správném zimním ošetření různých plotů.

Jak se před zimou postarat o dřevěný plot?

Dřevěné ploty obecně vyžadují intenzivnější péči, protože jsou náchylnější na vnější klimatické vlivy po celý rok, škodí jim mráz i ostré slunce. Do údržby byste se tak měli pustit alespoň jednou za tři roky. Je však nutné mít na paměti, že různé druhy dřevěných plotů nabízí odlišnou odolnost, proto se intenzita péče může lišit.

Nejméně starostí budete mít s dubovým dřevem, které je nejodolnější proti povětrnostním vlivům, to opravdu stačí ošetřit jen jednou za tři roky. Co dva roky si zaslouží péči ploty z borovicového, jedlového a modřínového dřeva. Nejčastější údržbu potřebují ploty ze dřeva smrkového a bukového, těm věnujte pozornost alespoň jednou ročně.

Údržbu dřevěných plotů je nejlepší provádět právě před zimou. Dřevo je nutné přebrousit a natřít, vyplatí se také sáhnout po impregnaci na dřevěné ploty. Před natíráním si vždy ověřte, zda je dřevo suché a povrch hladký a rovný. Prodloužíte tak životnost nátěru.

plot
Obrázek: Dřevěné ploty jsou náchylnější, proto vyžadují intenzivnější údržbu.

Hliníkový plot před zimou

Zcela nejlépe jsou na tom vlastníci plotů z hliníkových profilů, kteří se o plot nemusí vůbec starat a zima pro něj neznamená žádné riziko. Hliníkové ploty na rozdíl od jiných materiálů mají speciální povrchovou úpravu, která nepodléhá korozi, povětrnostním podmínkám a podporuje tvarovou stálost a pevnost. Jakmile tak hliníkový plot jednou postavíte, nemusíte se o něj více starat. Pokud vás zajímá, jak mohou ploty z bezúdržbového materiálu vypadat, podívejte se zde.

hlinikový plot
Obrázek: O hliníkový plot se nemusíte vůbec starat po celý rok. Zdroj: novavisio.cz

Živý plot v zimě vegetuje

Že se o živý plot musíte starat, je asi zbytečné říkat, koneckonců svým růstem do všech stran vás na to rychle upozorní sám. Minimálně třikrát do roka je třeba plot vytvarovat a odstranit slabé výhonky.

Zima pro živý plot neznamená hrozbu, ale příležitost. V zimním období nastává tzv. období vegetačního klidu, kdy živý plot přestává přijímat živiny a má nižší potřebu světla a kyslíku. Rostliny tak přestávají být citlivé na změny, což vytváří ideální čas na výrazné řezy.

Všechny druhy živých plotů můžete v tomto období ošetřit i tzv. zmlazovacím řezem, což znamená seříznout živý plot až na polovinu v případě, že je příliš řídký. Řez proveďte od listopadu do března ve chvíli, kdy nemrzne, a kořeny raději namažte antibakteriální mastí.

stříhání plotu
Obrázek: Díky tzv. období vegetačního klidu můžete řídký živý plot seříznout v zimě až na polovinu.

Zděný plot v zimním období trpí

Betonové, kamenné a cihlové ploty dostávají v zimním období nejvíce zabrat, protože jsou velmi náchylné na vodu a posypové soli, které dokážou materiál trvale poškodit a předčasně znehodnotit. Pokud se do materiálu vsákne voda, dochází ke vzniku sanytru – bílých skvrn vysrážených solí na povrchu plotu. Hrozí také růst plísní, mechů a lišejníků.

Právě proto je velmi důležitá impregnace betonových, kamenných či cihlových plotů. Moderní nanotechnologické impregnace ochrání plot před vsakováním vody, pronikáním olejů, špíny, dokonce ochrání váš plot před zimní břečkou. 

zděný plot
Obrázek: Zděné ploty jsou v zimě velmi náchylné, proto nezapomínejte na pravidelnou impregnaci. Zdroj: nasezahrada.com

Drátěný plot před zimou zkontrolujte

Drátěné ploty před zimou důkladně zkontrolujte, zda se v nich nevytvořila díra, která by vpustila nečekanou zvířecí návštěvu. Plot očistěte drátěným kartáčem a natřete, případně nastříkejte. Pokud byste na tuto údržbu zapomněli, hrozí vám nepříjemné řešení koroze plotu na jaře.

díra v plotě
Obrázek: Před zimou zkontrolujte, zda v drátěném plotě není díra. Vyhnete se tak nečekaným návštěvám zvěře.

Kovaný plot zimu ustojí bez problémů

Také kované ploty podléhají korozi, nicméně speciální úprava materiálu zajistí delší ochranu. Pokud je váš plot chráněný žárovým zinkem a speciální práškovou barvou, uvádí se, že k blednutí barvy a korozi dochází nejdříve po 25 letech. Do té doby je kovaný plot prakticky bezúdržbový.

Jestliže kovaný plot zdobí zahradu déle, případně nevíte, jak byl vyrobený, důkladně jej před zimou zkontrolujte. Pokud najdete známky koroze, použijte barvu na rezavý plot, díky které bude vypadat jako nový. 

kovaný plot
Obrázek: Pokud potřebujete dát kovanému plotu nový život, natřete jej barvou na rez.

Plastový plot je náchylný na střídání teplot

Minimální údržba vás také čeká u plastových plotů. Ty odolají vodě i chemickému posypu solí. Po celý rok je stačí pouze občasně přetřít běžným čistícím prostředkem a opláchnout vodou.

Je však důležité upozornit na fakt, že plastové recykláty jsou velmi náchylné na teplotní změny, při kterých dochází k prohýbání a kroucení planěk. Při značném výkyvu teplot může dojít až k ustřelování šroubů, kterými jsou přichyceny. 

plastový plot
Obrázek: Plot z plastových recyklátů odolá vodě i chemickému posypu solí, nesnese však výrazné změny teplot. Zdroj: chovatelka.cz

zelená střecha
Bydlení
Zelená střecha je ekologická, ekonomická i estetická

Přemýšlíte o nové střeše a chtěli byste zvolit variantu šetrnější a bližší přírodě? Pak je pro vás zajímavou volbou zelená střecha. Ta je navíc i krásná na pohled a dokáže zatraktivnit jinak všední vzhled domu. Můžete zvolit variantu s jednoduchým travním pokryvem, nenáročnými květinami, sukulenty či netřesky, nebo intenzivnější, se kterou …

tuhykorinek
Zahrada
Jak na zahradní kalendář a deník?

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do …

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …