Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

zahrada v zimě
Zahrada

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste doposud neměli čas nebo provádět větší úklid. V tomto období můžete dělat některé přípravné práce pro další sezónu.

Věnujte se trávníku, stromům a keřům

I v zimě může vaše zahrada vypadat krásně. Zaměřte se na celkový vzhled a nebudete se celý zimní čas muset dívat na nehezkou neupravenou plochu plnou bláta a zbytků rostlin, rozesetých po záhonech. Začněte trávníkem, ze kterého musíte odstranit nově napadané listí a zbytky jiných odumřelých rostlin. Koncem zimy trávník posekejte nakrátko a proveďte vertikutaci. Při výskytu mechu či plevelů nejdříve ošetřete postižená místa zelenou skalicí a s vertikutací počkejte ještě 14 dní. Trávník se provzdušní, časté sekání a péče přispívají k rychlému růstu trávy a naopak neprospívají plevelu. Po provzdušnění je dobré trávník lehce posypat křemičitým pískem a napomoci tvorbě přirozené drenáže.

Nezapomínejte také na stromy, keře či živé ploty. Jabloně a hrušně uvítají zimní řez, při zimních teplotách se méně šíří choroby a nevyskytují se škůdci, kteří jinak bývají nebezpečím pro čerstvé řezné rány. Tuto činnost však neprovádějte, jestliže teplota poklesne až pod bod mrazu. Ideální je počkat na teploty od pěti stupňů výše. Neřežte ani tehdy, když je na větvích námraza. Větší zástřih pak můžete udělat u živých plotů a keřů. V zimě je vhodné také vymýtit nálety.

zahradní nářadí

Voda v zahradě v zimě

Zvláštní pozornost je nutno věnovat vodě. Všechny hadice musejí být vypuštěné, ošetřené a uložené, stejně tak zastavena voda a prázdné všechny nádoby, které by mohly zamrznout a které by mráz mohl poškodit. Zahradní jezírka menších rozměrů je potřeba vypustit, větší a hlubší jezírka zajistit proti úplnému zamrznutí. Zazimovat je nutné i některé vodní rostliny, popřípadě i živočichy. Můžete je přemístit do teplejších prostor, odolnější mohou zůstat na dně, pokud má jezírko dostatečnou hloubku a bude ochráněno před zamrznutím. Vodní hladinu musíte celou zimu sledovat. Také je třeba dávat pozor na padající listí, to by se do vody nemělo dostávat. Zde spolehlivě pomůže zakrytí jezírka sítí. Vypíná se také filtrační systém, zimní období lze pak využít k jeho údržbě. Do jezírka pak umístěte vzduchování – kompresor nebo vzduchovací kameny.

Kompost potřebuje vaši péči

Zryjte záhony a připravte si pro budoucí hnojení dostatek dobře uleželého kompostu. Starší kompost je možno přehazovat, nově založený nikoli, příliš by se snížila jeho teplota a rozkladné procesy by se zpomalily. Další materiál lze přidávat při mírnějších teplotách, rozhodně by neměl obsahovat led, sníh nebo zmrzlé části. Pokud by se v kompostu usadili hlodavci, můžete do něj zabudovat husté pletivo. Péče věnovaná kompostu se vyplatí, jedná se o cenné hnojivo, které dává rostlinám důležitou výživu a podporuje jejich odolnost. Organická hnojiva vám na jaře a v létě dopomohou k bohaté úrodě.

Nezapomeňte na nářadí a zahradní techniku

Vlastníte větší a složitější zahradní techniku? Zima je ideálním obdobím pro její servisování. To je dobré svěřit do rukou odborníků, nejlépe servisu zahradní techniky. Údržbu menších strojů zvládnete sami. Zkontrolujte řemeny, lanka i další součástky, vše vyčistěte a promažte. Postupujte podle manuálů, které jste obdrželi při koupi zařízení. U zahradních sekaček se zaměřte na pojezdy a také ostrost nožů. U ručního nářadí opravte poškozené části nebo nářadí vyměňte. Nabruste rýče, motyčky i další, vše důkladně očistěte a zakonzervujte. Tak budete na jaře moci začít ihned pracovat a budete na novou sezónu dokonale připraveni.

 

Přečtěte si i další články:

 

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

tuhykorinek
Zahrada
Jak na zahradní kalendář a deník?

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do …

plot v zimě
Bydlení
Potřebuje váš plot před zimou ošetřit?

Správné zazimování zahrady neobnáší jen péči o trávník, stromy, keře a rostliny. Postarat se musíte také o venkovní bazén a některé druhy plotů. Víte, jak na vhodnou údržbu vašeho plotu nebo zda máte plot zcela bezúdržbový? Podívejte se do našeho velkého přehledu o správném zimním ošetření různých plotů. Jak se …

zahradni_naradi
Zahrada
Kvalitní zahradní nářadí je ideálním dárkem pro kutila

Každý milovník zahrady nebo šikovný kutil potřebuje pro svého koníčka určité kousky nářadí. Na zahradě je co dělat po celou sezónu i mimo ni, od pletí a sekání přes prostřihávání, hnojení, sázení a uklízení až k celkové péči o jednotlivé části zahrady. Aby tyto práce opravdu přinášely potěšení, je potřeba …