Jak na zahradní kalendář a deník?

tuhykorinek
Zahrada

Příroda je proměnlivá, ale neustále se střídá 12 měsíců a 4 roční období. Když máte prostor a chuť, využijte zahradu na plno a pěstujte nejen okrasné květiny a dřeviny. Vymyslete si a nakreslete jedlou zahradu nebo dokonce les, plánujte si aktivity na celý rok dopředu. A (ne)úspěchy nezapomeňte zaznamenávat do zahradnického diáře.

Letošní zima je letos hodně mírná a může nás napadnout otázka, jestli se můžeme už nyní pustit do něčeho, co obvykle děláme například v březnu. Raději neriskujte a řiďte se podle rad zahrádkářů a zkušených pěstitelů. Kromě zahradního kalendáře (aneb co udělat v jednotlivých měsících) si můžete vést zahradnický diář, který vám pomůže porovnávat vaše experimenty a rozmanité postupy.

Připravte si zahradní To-Do list

Víte, co udělat v lednu a co v březnu? Kdy vyštipovat rajčata a kdy zasadit další zeleninu po první jarní várce? Někdy je těžké najít základní důležité informace pohromadě. Pátrejte po internetu a inspirujte se například článkem v magazínu Tuhý Kořínek: Průvodce po zahradě: Zahradnický kalendář.

Měsíc po měsíci můžete sledovat, na co nezapomenout na vaší zahradě, zahrádce nebo aspoň terase. V článku najdete mimo jiné inspiraci na zápichy do zahrádky, vyvýšené záhonky, kdy zasadit první zeleninu. Proč si připravit kopřivovou jíchu, ale také kopřivovou tinkturu a kdy sbírat a sušit mladé kopřivy na čaj. Kdy vysadit mladé stromy nebo kdy zrýt sklizené záhony. Jak a kdy postavit domeček pro ježka nebo jak se postarat o nářadí a správně ho zazimovat.

Inspiraci najdete nejen v magazínu Tuhý Kořínek, ale také v našem magazínu ZahradníDeník.cz. Víte, co nás čeká v únoru? Kromě tohoto seznamu si naplánujte ještě další aktivity, např. odstranění plevele nebo terase.

Naplánujte si záhonky

Na začátku roku si pořádně rozplánujte záhonky a jakou zeleninu, ovoce a bylinky vysadíte. Zdá se vám plánování zahrady jako jedna z nejtěžších věcí? Ano, to bezesporu je. Skvělé ale je, že příští rok se můžete poučit z chyb a nezdarů a zahradu přeplánovat.

Zelenin je mnoho druhů a každý druh má i jiné nároky na pěstování. Na záhonech je to jako na šachovnici. Střídají se pole a každá figurka (zelenina) má odlišné vlastnosti. Některé druhy zelenin mohou vyrůstat vedle sebe, některé se nemají rády a navzájem si škodí. Abyste každou sezónu odehráli vítěznou hru, je potřeba naučit se pravidla. Ale i pravidla se v čase mohou změnit. Buďte flexibilní jako příroda, ukládejte si vaše plány do šuplíku nebo na Google Drive.

česnekVíte, kdy je vhodný čas na česnek?

Veďte si zahradnický diář

K tomu si ideálně veďte také zahradnický diář. Pokud si vývoj zahrady fotíte, může vám jako diář posloužit složka s fotkami a soubor se základními informacemi, co se dělo, proč se to dělo a co uděláte další rok jinak. Zároveň si připravte soubor, ze kterého odkážete na jednotlivé zápisy, pomůže vám to v rychlé orientaci.

Můžete si založit ručně psaný zahradnický diář a při procházkách po zahradě zapisovat. Někomu to může být bližší než neustálé zapisování do počítače nebo telefonu. Počítejte ale s tím, že čím víc listů popíšete a čím více sezón si zahradnický diáře povedete, tím jich budete mít více a budete se v nich hůře orientovat.

A co se vyplatí zaznamenávat?

Jednotlivé druhy pěstovaných rostlin, datum jejich výsevu a výsadby, dobu květu, úspěšnost sklizně, chuť plodů. Zároveň zaznamenávejte podmínky dané sezóny, jaké bylo počasí, čím jste hnojili, jak často zalévali a mulčovali. Jaké kombinace zelenin se vám dařilo pěstovat dohromady.

 

 

 

 

zahrada v zimě
Zahrada
Zima na zahradě nemusí být dobou odpočinku

I když je už zima, přesto teplota stále ještě dovolí provádět některé zahradní práce, například zastřihávání, úpravu záhonů, péči o kompost, odstraňování napadaného listí, umístění nastýlky k rostlinám, zazimování jezírek, kontrolu a opravy zahradního nářadí i techniky a mnoho dalších činností. Můžete se také věnovat těm částem zahrady, na které jste …

plot v zimě
Bydlení
Potřebuje váš plot před zimou ošetřit?

Správné zazimování zahrady neobnáší jen péči o trávník, stromy, keře a rostliny. Postarat se musíte také o venkovní bazén a některé druhy plotů. Víte, jak na vhodnou údržbu vašeho plotu nebo zda máte plot zcela bezúdržbový? Podívejte se do našeho velkého přehledu o správném zimním ošetření různých plotů. Jak se …

zahradni_naradi
Zahrada
Kvalitní zahradní nářadí je ideálním dárkem pro kutila

Každý milovník zahrady nebo šikovný kutil potřebuje pro svého koníčka určité kousky nářadí. Na zahradě je co dělat po celou sezónu i mimo ni, od pletí a sekání přes prostřihávání, hnojení, sázení a uklízení až k celkové péči o jednotlivé části zahrady. Aby tyto práce opravdu přinášely potěšení, je potřeba …