
S blížícím se příchodem zimy si jistě kladete otázku, jak co nejefektivněji a s vynaložením minimální námahy zazimovat terasu nebo pergolu. Pokud této práci věnujete dostatek péče i času, prodloužíte si sezónu užívání terasy a ta vám vydrží v perfektním stavu ještě dlouhou dobu. Přípravu na zimu nepodceňte, připravte si potřebné pomůcky a hlavně si vyhraďte časový prostor pro práci. To jak budete postupovat, závisí na tom, z jakého materiálu je terasa zhotovena a také na tom jaké a kolik vybavení na ní máte.
Začněte ošetřením a úklidem zahradního nábytku
Protože zahradní nábytek nelze nechat na pospas podzimní vlhkosti, zimnímu sněhu a mrazu, je potřeba ho patřičně ošetřit a uklidit tak, aby nedošlo k jeho poškození. Pokud byste mu nevěnovali dostatečnou péči, zkorodovaly by kovové součásti a další materiály by vlivem nepříznivých podmínek ztratily své kouzlo. Zvažte tedy, co je nutné na terase ponechat, a vše, co je možné odklidit, ukliďte. Pokud máte garáž, půdu, suchý sklep nebo zabezpečenou zahradní kůlnu, můžete nábytek z terasy uskladnit právě tam.
Jak připravit zahradní nábytek na uskladnění
Způsob ošetření zahradního nábytku před uskladněním závisí na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Nábytek ze dřeva je potřeba nejdříve důkladně očistit. K tomu použijte měkčí kartáč, popřípadě smirkový papír a dřevo natřete lazurou, ideálně ve dvou vrstvách. Pokud jste na terasu pořídili nábytek z exotických druhů dřeva, je potřeba použít teakový olej. Tento druh nábytku nemá pro uskladnění rád příliš teplé a suché místo. Vyžaduje však patřičné větrání, jinak by mu hrozila plíseň. Kovový nábytek stačí očistit a omýt, stejně tak plastový. Po usušení ho uložte pod ochrannou plachtu nebo do obalů. Pozor na mráz u plastového nábytku. Je-li vystaven příliš nízkým teplotám, mohl by popraskat.
Když nemáte místo na uskladnění
Pokud nemáte dostatek místa pro uložení zahradního nábytku, schovejte ho pod silnou fólii nebo pro jeho úschovu vybudujte stříšku. Musíte-li z nějakých důvodů ponechat nábytek na terase, postupujte podobně. Začněte očištěním a omytím, zkontrolujte spoje a přitáhněte šrouby. Pak nábytek přikryjte, ideálně tak, aby se ho fólie nedotýkala. A nezapomeňte na markýzu, pokud nemáte nad terasou pevnou střechu. Konstrukci i plachtu omyjte vlažnou vodou s čisticím prostředkem. Před složením nechte látku důkladně proschnout. Zkontrolujte i ovládací mechanizmus, promažte a přitáhněte pohyblivé části.
I samotná terasa vyžaduje péči
Před zimou věnujte pozornost i samotné terase. Zvláště dřevěná terasa bude potřebovat péči. Zazimovat je nutno i podlahu terasy. Dřevěnou podlahu očistěte, vytřete a nechte vysušit. Dále následuje ošetření speciálním přípravkem a olejová impregnace. Máte-li podlahu z dřevoplastu, bude údržba jednodušší. I tuto podlahu nejdříve očistěte, vytřete a následně usušte. Terasu s podlahou z betonu, kamene nebo dlažby vyčistěte a postříkejte proudem vody. Pozor na vysokotlaké čističky, mohly by rozšířit případné praskliny. Zapomenout byste neměli ani na zábradlí. Dřevěné zábradlí ošetřete podobně jako dřevěný zahradní nábytek, kovové nebo nerezové zábradlí bude potřebovat pouze vyčistit.
Nezapomeňte na rostliny
Pokud máte na terase rostliny, zvažte, které druhy mohou na terase zůstat i v zimním čase, a které naopak budou potřebovat uložit. Pokud mají vaše rostliny vydržet v zimě venku, obalte je izolačním materiálem a zvolte termoizolační obal na květináče. Ty rostliny, které vezmete z terasy do domu, roztřiďte podle toho, jaké potřeby mají pro zimní období, některé budou potřebovat chladnější a temnější prostředí, jiné vyžadují sucho a teplo. Pozor na zahradní keramiku, některé druhy zimu nesnesou a mohly by popraskat.