Vánoční zahrada: Jak na venkovní vánoční dekorace

Zahrada

Chtěli byste vdechnout vánoční atmosféru nejen interiéru, ale také své zahradě? Pojďte se mrknout, čím vším si ji můžete vyzdobit. Od světýlek až po jedlé ozdoby pro ptactvo.

Venkovní vánoční dekorace nejsou vzhledově od těch interiérových nijak odlišné. Záleží hlavně na vašem vkusu. Není tak problém mít interiér i exteriér ozdobený ve stejném stylu. U venkovních dekorací je potřeba akorát nezapomenout na jednu věc – a tím je, že tyto dekorace musí vydržet podstatně náročnější podmínky. Od deště a větru až po sníh a mráz.

Vánoční osvětlení, které vydrží rozmary počasí

Předvánoční období je poměrně ponuré a dny jsou krátké. Osvětlení exteriéru se tak nabízí jako skvělé řešení. Ať už chcete rozzářit balkon nebo stromky v zahradě, budete k tomu potřebovat vhodné venkovní vánoční osvětlení. První parametr, na který se při výběru zaměřte, je hodnota IP, která ukazuje, jestli je osvětlení vhodné do interiéru, nebo zvládne i venkovní podmínky. Nejnižší hodnota takového osvětlení by měla mít IP 44. To je vhodné ale spíše na zastřešená místa, ideální bude osvětlení s hodnotou IP 65 a vyšší. Určitě nekupujte žádné osvětlení, které na sobě nemá tuto hodnotu uvedenou. V tomto případě je bezpečnost na prvním místě. Nezapomeňte také, že je potřeba myslet i na voděodolnost trafa nebo zástrčky!

TIP: Lepší je vybrat světelný řetěz o něco delší. Na první pohled se to nezdá, ale na metr a půl vysoký stromek je potřeba okolo 15 metrů řetězu. Na dvou a půlmetrový pak klidně i dvakrát tolik.

Jaký typ osvětlení vybrat

Pokud chcete osvětlení, které vydrží mnoho sezón, doporučujeme zvolit LED osvětlení. Životnost diod je opravdu velká, a i když se jedna poruší, není to takový problém, protože zbytek osvětlení bude normálně fungovat dál. LED osvětlení má navíc velmi nízkou spotřebu, tak se nemusíte děsit vysokých účtů za elektřinu.

TIP: Vybírejte osvětlení s časovačem, díky kterému se bude samo zapínat a vypínat jen v určité hodiny a vy tak nebudete zbytečně plýtvat energii během dne.

Přírodní ozdoby jako sázka na jistotu

Věnce na dveřích nebo větvičky v truhlících vypadají velmi dekorativně a vzhledem k přírodnímu charakteru se nemusíte bát, že by se vám s ozdobami něco stalo. Pokud hledáte vkusnou vánoční výzdobu, vydejte se tedy pro materiál do přírody.

K výrobě věnce potřebujete jen polystyrenový nebo slaměný základ, drát na upevnění větviček a samozřejmě větvičky různých jehličnanů a tújí. Dozdobit je pak můžete šiškami, sušeným ovocem nebo cesmínou. Pro připevnění použijte tavnou pistoli, lepidlo z ní nějaké deště nerozhodí.

A že si nepřipadáte na výrobu věnců dostatečně zruční? Vložte do truhlíků aranžovací hmotu a zapíchejte do ní větvičky podle uvážení. Jen pozor na to, aby vám truhlíky neuletěly, raději je dobře upevněte. Přeci jen je aranžovací hmota lehčí než zemina. Případně větvičky rovnou zapíchejte do zeminy, pokud vám tam nějaká zbyla po letničkách.

Nezapomeňte také na vánoční vůni, kterým provoníte celý interiér.

Jedlé ozdoby pro ptactvo

Co potěšit výzdobou nejen své oko, ale také hladové zobáčky přezimujícího ptactva? Opeřenci budou nadšení, když jim na strom navěsíte dobroty vyrobené z loje a semínek. Klasické lojové koule nevypadají zrovna esteticky, proto můžete vyrobit vlastní ozdoby pomocí formiček na cukroví, do kterých odlijete různé tvary. Až je sezobou, není problém doplnit další várku.

A teď už jen zbývá si užít pohádkové Vánoce!

Bydlení
Automatické zavlažování: Jak se chytře starat o zahradu?

Vlastní zahrada přináší radosti i starosti. Na jednu stranu si můžeme užívat pohodu v zelené trávě a trhat vypěstovanou zeleninu. Ale vyžaduje také péči, abychom nešlapali po sluncem sežehnutém, drsném trávníku. Klíčem k zdravé zahradě je správné zavlažování. Dnes již existují zavlažovací systémy, které se postarají samy o sebe. Jak? …

Zahrada
Pořizujete zahrádku? Na co dát pozor?

Zájem o zahrádkářství v posledních letech rapidně vzrostl. Objevují se i v okolí velkých měst. Pokud si plánujete rovněž nějakou pořídit, jistě vás zajímá, jakým způsobem tak lze učinit a na co dávat pozor. Koupě zahrady vám poskytuje několik zásadních výhod: jistotu vlastnictví a žádná omezení v podobě vnitřních předpisů. …

Zahrada
Připravte terasu na zimu a prodlužte si sezónu

S blížícím se příchodem zimy si jistě kladete otázku, jak co nejefektivněji a s vynaložením minimální námahy zazimovat terasu nebo pergolu. Pokud této práci věnujete dostatek péče i času, prodloužíte si sezónu užívání terasy a ta vám vydrží v perfektním stavu ještě dlouhou dobu. Přípravu na zimu nepodceňte, připravte si potřebné pomůcky a …