Automatické zavlažování: Jak se chytře starat o zahradu?

Bydlení

Vlastní zahrada přináší radosti i starosti. Na jednu stranu si můžeme užívat pohodu v zelené trávě a trhat vypěstovanou zeleninu. Ale vyžaduje také péči, abychom nešlapali po sluncem sežehnutém, drsném trávníku. Klíčem k zdravé zahradě je správné zavlažování. Dnes již existují zavlažovací systémy, které se postarají samy o sebe. Jak? To si v tomto článku vysvětlíme.

Pojďme se však nejprve projít zahradou. Jaký je vlastně její význam v dnešní době? V něčem stejný jako v minulém století – pěstujeme vlastní bylinky a sklízíme zeleninu. Každé utrhnuté rajčátko potěší. U plných košů v supermarketech se totiž jen těžko dozvíme, jakým způsobem byla zelenina vypěstovaná. Zahrada nám stále dává i vlastní kus zeleně, kde můžeme v soukromí relaxovat. Při dnešní rychlé výstavbě spousta lidí přišla o luxus vyběhnout za dům na louku nebo do lesa. V neposlední řadě jsou zahrady v zastavěných územích cenná stanoviště pro hmyz.

Špatná péče a sucho trávník ničí

Bez vláhy se zahrada prostě neobejde. Pokud někdo zavlažování zanedbává, neprovádí ho dobře nebo je závlahový systém neefektivní, jistě se to projeví.

Stačí pár letních parných dní bez mráčků a deště a trávník bez vody strádá. Ve vyschlé svrchní vrstvě půdy začnou stébla trávy odumírat. Poznáme to podle žloutnutí odshora. Tady už je situace vážná, protože rostlinky dost pravděpodobně pestrou barvu znovu nezískají. Samozřejmě vyroste nová tráva, ale suchá stébla v trávníku zůstanou a s krásně zeleným kobercem je konec. 

Děsivé jsou pro majitele zahrad také jednotlivé plochy, ke kterým se závlahy nedostane například kvůli malému dosahu postřiku nebo špatnému nastavení systému závlahy. Vznikají pak nehezké žlutohnědé plochy, které zásadně kazí dojem ze zahrady.

Trávníkům škodí suchá období, kdy jsou nejnáchylnější. Úhrny srážek v posledních letech českých zahrádkářům zrovna nepomohly. I podle ČHMÚ panovalo mezi lety 2014 a 2020 nejvýznamnější suché období v Česku. Předešlá sucha trvala maximálně 3 roky, ale toto bylo nejenže znatelně delší. Vyznačovalo se navíc i vyššími teplotami. Extrémy se dají předpovídat i do dalších let. Mohou způsobovat období s výrazně nízkým nasycením půdy. Špatně zavlažené trávníky to zkrátka odnesou.

Automatické zavlažování nedovolí pohromu

Ale co s tím? Jak efektivně zavlažovat zahradu? Málokdo má dnes čas chodit po zahradě s hadicí a postřikovat. Dá se to tak dělat na nějaké minizahrádce, ale člověk většinou stejně neodhadne, kdy přesně je dobré kropit, aby trávníku skutečně pomohl a neplýtval vodou. 

Proto dnes táhnou zavlažovací systémy. S jejich ručním laděním to však není o moc lepší než s hadicí. Neustále sledovat oblohu, vypínat, zapínat, přepínat okruhy, zkoumat nasycenost částí zahrady…

To už je možná méně pracná ta hadice. Poté jsou v nabídce i poloautomatické systémy, které již umožňují různé časové režimy spouštění a střídání okruhů bez našeho ovládání. To však neeliminuje problém náhlých změn počasí. Může se stát, že začne pršet a závlaha poběží vesele dál – s tím z práce nic neuděláme.

Značně pokročilejší je automatické zavlažování. Chytře řídit závlahu umí například systém Loxone, který automatizuje technologie domácností i větších budov. V tomto případě se závlaha řídí sama podle předpovědi počasí, ale k tomu zohledňuje i reálné aktuální podmínky (při dešti se zablokuje ranní závlaha) a nasycenost půdy. Kropí tak optimálně podle potřeby. V ideálním případě do systému vůbec nemusíme zasahovat, přesto mobilní aplikace umožňuje nastavit třeba výjimku na sobotu, kdy jsme zvyklí trávit čas v zahradě. Změnu nastavení lze provést na dálku. Dále aplikace poskytuje i vzdálený přehled o závlaze s tím, že v případě jakýchkoli komplikací nás upozorní notifikací, ať jsme kdekoli.

Mnohem více funkcí

To všechno přináší nesporné výhody. Vodou se neplýtvá a starosti odpadají – zahradu si můžeme skutečně užívat, a ne se bát vyprahlého trávníku.

Loxone dokáže zahrnout i retenční nádrž. Ultrazvukový senzor sleduje její hladinu. V případě nedostatku dešťové vody umí systém sám vypnout čerpadlo, aby nedošlo k jeho poškození. Se správnou technikou je také možné, aby se při vypotřebování dešťovky nádrž dočerpala vodou z vodovodního řádu nebo studny. Pro každou zónu zavlažování lze navíc nastavit individuální podmínky.

Jak na to?

Možností je více a využití systému zdaleka nekončí jen u trávníku. Každopádně na instalaci a konfiguraci Loxone je potřeba někdo zkušený. Profesionální řešení zkrátka nelze vytvořit podle krátkého videa na internetu. Proto má Loxone širokou síť instalačních partnerů, kteří si umí poradit s různými projekty. Jak automatická závlaha přesně funguje, zjistíte tady. Můžete si domluvit i bezplatnou konzultaci, během níž získáte kontakt na vašeho odborníka.

 

Zahrada
Pořizujete zahrádku? Na co dát pozor?

Zájem o zahrádkářství v posledních letech rapidně vzrostl. Objevují se i v okolí velkých měst. Pokud si plánujete rovněž nějakou pořídit, jistě vás zajímá, jakým způsobem tak lze učinit a na co dávat pozor. Koupě zahrady vám poskytuje několik zásadních výhod: jistotu vlastnictví a žádná omezení v podobě vnitřních předpisů. …

Zahrada
Vánoční zahrada: Jak na venkovní vánoční dekorace

Chtěli byste vdechnout vánoční atmosféru nejen interiéru, ale také své zahradě? Pojďte se mrknout, čím vším si ji můžete vyzdobit. Od světýlek až po jedlé ozdoby pro ptactvo. Venkovní vánoční dekorace nejsou vzhledově od těch interiérových nijak odlišné. Záleží hlavně na vašem vkusu. Není tak problém mít interiér i exteriér …

Zahrada
Připravte terasu na zimu a prodlužte si sezónu

S blížícím se příchodem zimy si jistě kladete otázku, jak co nejefektivněji a s vynaložením minimální námahy zazimovat terasu nebo pergolu. Pokud této práci věnujete dostatek péče i času, prodloužíte si sezónu užívání terasy a ta vám vydrží v perfektním stavu ještě dlouhou dobu. Přípravu na zimu nepodceňte, připravte si potřebné pomůcky a …